Zamknij

Zakupy na AliExpress droższe o VAT

02.11.2020 12:32
e-zakupy będą droższe
fot. Vovantarakan/shutterstock (ilustracyjne)

Już w przyszłym roku zakupy za pośrednictwem platform tj. AliExpress, Wish, Amazon czy eBay będą droższe. Wszystko przez zmiany w podatku od towarów i usług.

Podatek VAT zapłacimy także od zakupów przez internet. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze o noweli ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje opodatkowanie towarów wysyłanych w paczkach na teren UE.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku. Eksperci już teraz alarmują: zakupy przez internet będą droższe.

AliExpress, eBay, Wish i Amazon doliczą VAT do zakupów

Od 1 lipca 2021 r. towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej będą opodatkowane, niezależnie od ich wartości. Zmiany obejmą też sklepy internetowe” – czytamy w dzienniku.

Zobacz także

W noweli mowa wdrożeniu unijnego pakietu VAT e-commerce, którego celem jest uregulowanie zasad międzynarodowego e-handlu. Dziś do skarbówki z tego tytułu nie trafia zbyt wiele pieniędzy. Jak tłumaczy dziennik, w większości krajów UE import towarów (np. z Chin) w przesyłkach o wartości do 22 euro jest zwolniony z VAT. Nieuczciwi sprzedawcy często celowo zaniżają wartość paczek, by uniknąć zapłaty podatku.

Zgodnie z nowymi przepisami, takie zwolnienie ma zniknąć na terenie całej UE, a VAT trzeba będzie zapłacić od każdej paczki niezależnie od jej wartości. Podatek ma zapłacić dostawca i platformy sprzedażowe, ale nie jest zaskoczeniem, że koszty te zostaną scedowane na klientów.

Zobacz także

Rafał Pogorzelski doradca podatkowy i partner w ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo komentuje dla dziennika, że nowe przepisy oznaczają wzrost cen towarów.

- Nadchodzące zmiany przełożą się na większe koszty dla firm zaangażowanych w e-handel i związane z nim procesy logistyczne. Natomiast celnicy będą częściej kontrolować wartość przesyłanych towarów. Należy się więc spodziewać, że z tych względów wzrosną ceny towarów kupowanych przez internet w krajach trzecich – komentuje ekspert.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”