Zamknij

VAT od zakupów z Chin. Jakie przychody planuje resort finansów?

03.11.2020 12:07
AliExpress droższe o VAT. Ile rząd zamierza zyskać z podatków?
fot. Fevziie/Shutterstock (ilustracyjne)

AliExpress wzięty przez lupę resortu finansów. Urzędnicy Ministerstwa zakładają, że VAT-u od drobnego handlu z Chin ściągnąć w najbliższych latach miliardy złotcyh - podał "Puls Biznesu".

VAT od drobnego handlu prowadzonego z chińskimi dostawcami i producentami ma stanowić dodatkowe źródło przychodów do budżetu państwa. "Puls Biznesu" poinformował o szacunkach Ministerstwa Finansów w sprawie spodziewanych zysków z uszczelnienia daniny. 

W przyszłym roku resort spodziewa się z tego tytułu 482 mln zł przychodów, a w kolejnych latach 1 mld 157 mln zł. Na tym jednak może się nie skończyć. W ocenie Marka Romanowskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, budżet państwa może zyskać nawet 2 mld zł na uszczelnieniu VAT z handel z Chinami.

Wyższy VAT od zakupów z Chin

Gazeta doprecyzowała, że przyszłego roku VAT od zakupów internetowych będzie pobierany na dwa sposoby: przez platformę internetową lub przez kuriera. Do tej pory pobór odbywał się na podstawie deklaracji.

Zobacz także

Sklepy internetowe działające poza Unią Europejską, wysyłające swoje towary do państw członkowskich będą podlegały specjalnej procedurze Importowy One Stop Shop, w ramach której to sprzedawca doliczy VAT. W przypadku, kiedy sprzedawca nie doliczy podatku, zrobi to firma kurierska lub poczta podczas dostawy.

Z kolei we poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że od 1 lipca 2021 r. towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej będą opodatkowane, niezależnie od ich wartości. Zmiany obejmą też sklepy internetowe.

Zobacz także

Zmiany te zakłada opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw. Jak podała gazeta, projekt zmierza do wdrożenia unijnego pakietu VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

RadioZET.pl/Puls Biznesu