Zamknij

Aldi rezygnuje ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego

30.10.2019 08:26
Aldi rezygnuje ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego
fot. Shutterstock/Natalia Deriabina (ilustracyjne)

Jaja z chowu klatkowego znikają ze sklepów sieci Aldi. Firma idzie o krok dalej i deklaruje także wycofanie ich ze wszystkich produktów marek własnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Aldi deklaruje, że do roku 2025 wycofa ze sprzedaży jaja świeże/skorupkowe od kur z chowu klatkowego. Co więcej, w tym samym czasie sieć wycofa jaja z chowu klatkowego również ze składów wszystkich produktów marek własnych. Jak czytamy w komunikacie sklepu, takimi działaniami Aldi chce wspierać dobrostan zwierząt. Do tej pory udało się zamienić jaja klatkowe na te z chowów alternatywnych w ponad 30 procent produktów. W wielu innych sklepach Aldi np. w Niemczech czy w Belgii taki plan został już zrealizowany.

Zobacz także

Polskie organizacje prozwierzęce od lat prowadzą rozmowy z właścicielami sklepów, hoteli i restauracji w sprawie sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego lub produktów, które mają je w składzie. Takie rozmowy z siecią Aldi prowadzili aktywiści z Fundacji Alberta Schweitzera.   

Aldi daje właściwy przykład całej branży. Spodziewamy się, że pozostali gracze na rynku już wkrótce złożą podobne deklaracje dotyczące używania jaj „trójek” jako składnika w produktach marek własnych, a nie tylko – jak dotąd – w całych jajach dostępnych na półkach. Ten proces jest nieuchronny i zgodny z globalnym trendem rezygnacji z tego najokrutniejszego typu chowu, w którym na jedną kurę przypada powierzchnia niewiele większa od kartki A4.

– mówi Karolina Skowron, dyrektorka Fundacji Alberta Schweitzera.

Aldi to firma z ponad stuletnią historią. Niewielki sklep w niemieckim mieście Essen przekształcił się w sieć handlową działającą w dziewięciu europejskich krajach. Sklepy w Niemczech, Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu, Holandii, Polsce, Portugalii i Hiszpanii zatrudniają ponad 60 tysięcy pracowników. Aldi w Polsce istnieje od 2008 roku i zatrudnia ponad 2 tysiące osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/wiadomoscihandlowe.pl