Zamknij

Aktywni plus. Nowy rządowy program dla seniorów. Od kiedy?

21.08.2020 09:24
Aktywni plus. Nowy rządowy program dla seniorów. Jakie zasady?
fot. Perfect Wave/Shutterstock (ilustracyjne)

Aktywni plus - tak będzie się nazywał nowy program resortu rodziny skierowany do seniorów. Na czym będzie polegał i kiedy zostanie uruchomiony? 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) opublikowało założenia nowego programu społecznego rządu PiS.

Aktywni plus ma obowiązywać w latach 2021-2025. Ma to być kolejny pakiet wsparcia dla osób w podeszłym wieku, których zgodnie z prognozami demograficznymi będzie w Polsce coraz więcej.

Aktywni plus. Zasady nowego programu

W ostatnich latach MRPiPS realizowało dwa programy rządowe wspierające aktywność społeczną osób starszych: Senior plus na lata 2015-2020 oraz ASOS - rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020. Pierwszy z tych programów był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, a drugi do organizacji pozarządowych.

Zobacz także

Oba programy kończą się w 2020 r., w resorcie rodziny zaprojektowany został więc nowy program o podobnym charakterze - Aktywni plus. W ramach programu zaplanowano cztery obszary działań: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, wyłączenie cyfrowe oraz przygotowanie do starości.

Jak wskazano w informacji opublikowanej w wykazie prac rządu, celem głównym programu Aktywni plus jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Ma on pomóc we wzbogaceniu oferty zagospodarowania czasu wolnego dla osób starszych, a także w rozwijaniu ich przedsiębiorczości społecznej oraz postaw aktywizujących do podejmowania pracy.

Zobacz także

Ma on także przyczynić się do zmniejszenia poziomu wykluczenia cyfrowego wśród osób starszych. Seniorzy będą zachęcani do podejmowania działań charytatywnych na rzecz innych osób, w tym wolontariatu. Program ma zwiększyć poziom samoorganizacji środowiska osób starszych w życiu publicznym.

Podejmowane będą również działania na rzecz budowania pozytywnego wizerunku starzenia się i starości w uniwersalnej świadomości społecznej. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to ostatni kwartał tego roku.

RadioZET.pl/PAP