Zamknij

Na co rząd przeznaczy pieniądze z akcyzy? Komisja odrzuciła poprawkę posłów

21.11.2019 20:22
Akcyza w 2020 roku. Ceny papierosów i alkoholu w górę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Cena papierosów i alkoholu w 2020 roku wzrośnie o 10 procent za sprawą podwyżki akcyzy. Projektem zajmuje się komisja sejmowa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sejmowa komisja finansów negatywnie zaopiniowała poprawkę Koalicji Polskiej – PSL–Kukiz'15 do projektu, który przewiduje 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. W 2020 roku do wspólnej kasy wpadnie dodatkowe 1,7 miliarda złotych z racji podwyżki akcyzy. Posłowie Koalicji Polskiej wpadli na pomysł, by wpływy z tego podatku trafiły na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Zobacz także

Nowela o akcyzie była przedmiotem ostatnich obrad Sejmu. Przewodniczący komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że celem podwyżki akcyzy nie jest tylko fiskalizm, ale także zdrowie Polaków.

Komisja doszła do wniosku, że to jest początek tej dyskusji o programach profilaktyki. Komisja finansów powinna się tym tematem dokładniej zająć, w porozumieniu z komisją zdrowia

- powiedział Kowalczyk.

Kowalczyk zaznaczył, że podwyżka cen będzie symboliczna, a biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, alkohol i papierosy będą proporcjonalnie tańsze niż w 2014 roku. Dodał, że wówczas za płacę minimalną można było kupić około 100 butelek półlitrowych wódki, a po podniesieniu akcyzy za płacę minimalną w 2020 roku będzie można kupić ponad 140 butelek.

Wśród krytyków projektu są przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Janusza Cichonia, zasadniczym celem zmiany jest cel fiskalny, a planowane 1,7 miliarda dochodów ma zostać przeznaczone na realizację obietnic wyborczych. Również Tomasz Trela z Lewicy mówił, że rząd szuka pieniędzy w kieszeniach obywateli.

Zobacz także

Zdrowie zamiast fiskalizmu?

Poprawka Kukiz’15 i PSL zakładała, że wzrost dochodów uzyskanych wskutek nowelizacji zostanie przeznaczony na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Skiba zapewnił zaś, że poza podwyżką akcyzy rząd zaplanował też ekstra środki na zdrowie. W 2020 roku łączne wydatki na zdrowie sięgną 5 procent PKB i wyniosą około 109 miliardów złotych – zaznaczył.

Zobacz także

Podwyżki do 1 stycznia 2020

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy podrożeje alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. W 2020 roku objęte akcyzą zostaną także płyny do e-papierosów, co zwiększy także cenę elektronicznych papierosów.
Z uzasadnienia projektu wynika, że wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 złotych (z VAT-em około 1,4 złotych). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego trunku o 50 groszy (z VAT-em nawet 60 groszy).Wino także podrożeje o kilkadziesiąt groszy.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP