Zamknij

Palacze także zapłacą więcej. Rząd chce zmian w akcyzie

08.01.2021 19:16
Palacze znów dorzucą się do budżetu
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/East News

2021 rok rozpoczął się falą podwyżek m.in. za sprawą opłaty cukrowej. Niewykluczone, że do budżetu więcej niż dotychczas zapłacą także palacze.

Akcyza na tytoń i wyroby nowatorskie może być wyższa – informuje serwis Money.pl. Wszystko za sprawą nowej propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Resort Ziobry chce zmienić sposób wyliczania podatku na niektóre produkty tytoniowe. Pismo w tej sprawie miało trafić już do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Palenie będzie droższe

Rynek tytoniowy to już nie tylko tytoń. Palacze korzystają z e-papierosów, tzw. e-liquidów i wyrobów nowatorskich np. podgrzewaczy do tytoniu. Sektor ten rozwija się w błyskawicznym tempie, a polski ustawodawca próbuje nadążyć ze zmianami na rynku.

Rząd chce zadbać o to, by każdy producent był sprawiedliwie opodatkowany. Serwis Money.pl podaje przykład: prawie połowę ceny za paczkę papierosów stanowi akcyza. W przypadku e-papierosów, podatek ten płaci się nie przy kupnie samego urządzenia, ale przy nabyciu wkładów i fiolki z płynem. Wniosek? Podatki w tej branży należy uszczelnić.

Z takim postulatem wyszedł nie resort finansów, a Ministerstwo Sprawiedliwości. Ziobro zaproponował zmianę mechanizmu wyliczenia akcyzy dla całej branży – podaje portal.

Resort sprawiedliwości miał zaproponować poprawkę do ustawy o podatku akcyzowym. Chodzi o „doprecyzowanie przepisów w zakresie ustalania stawek na wyroby nowatorskie w całości realizując cel projektu ustawy, jakim jest wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą" - czytamy w dokumencie. Innymi słowy, nikt nie ucieknie od akcyzy, a wpływy w budżecie będą zapieczone.

Akcyza miałaby wynosić 239,3 zł za każde 1000 sztuk sprzedanych wyrobów nowatorskich” – czytamy w serwisie Money.pl.

Dziś podatek obliczany jest nieco inaczej. Zgodnie z obowiązującą ustawą, stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wynosi 155,79 zł za każdy kilogram i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Z kolei stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych to 0,55 zł za każdy mililitr.

Skąd takie zmiany? Rząd chce podreperować budżet i „zniwelować dysproporcje w poszczególnych kategoriach”.

"Propozycja resortu sprawiedliwości jest analizowana" - dodaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji Money.pl.

Proponowane przez Ziobrę zmiany zwiększają wpływy do budżetu, ale są także kolejnym przykładem na rosnące w ostatnim czasie znaczenie stymulującej funkcji podatków. Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapewniał, że celem wprowadzenia podatku cukrowego nie jest bogatszy budżet, lecz zmiana nawyków żywieniowych Polaków.

Zdrowie podatników od lat też jest argumentem za regularnym wzrostem akcyzy na papierosy i alkohol. Jeśli resort finansów poprzez plan Ziobry, rząd zapewne użyje podobnych argumentów tłumacząc wzrost cen w sklepach.

RadioZET.pl/Money.pl