Zamknij

Autostrada używanych aut. Chcą zdążyć przed podwyżką akcyzy

07.10.2020 08:24
korek na drodze szybkiego ruchu
fot. Shutterstock

Import używanych aut znacznie wzrósł we wrześniu 2020 roku. To reakcja rynku na słowa Jadwigi Emilewicz, która będąc ministrem rozwoju zdradziła, że rozważana jest podwyżka akcyzy na sprowadzane samochody.

Perspektywa podwyżki akcyzy sprawiła, że używane samochody w Polsce przeżywają drugą młodość. I nie chodzi tylko o eksploatację przez nowych właścicieli: jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, we wrześniu 2020 prowadzono do naszego kraju 8 procent więcej aut, niż rok wcześniej.

Historia lubi się powtarzać: identyczne zjawisko znacznego zwiększenia importu pojawiło się pod koniec 2016 roku, przed wprowadzoną przez rząd podwyżką akcyzy na samochody używane sprowadzane zza granicy.

Akcyza na samochody używane może wzrosnąć. Sprowadzający chcą kupić jak najwięcej aut przed podwyżką

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podał, że we wrześniu 2020 roku zarejestrowano w Polsce 88 626 sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony.

Zobacz także

To o 8 procent więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Informacje o możliwej podwyżce akcyzy spowodowały odwrócenie trendu: do od stycznia 2020 do końca września 2020 do Polski wjechało 630 492 używanych samochodów, o 17,5 procenta mniej, niż w pierwszych 9 miesiącach 2019 roku.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach poziom importu może osiągać rekordowe wyniki przekraczające 100 tys. sztuk. A to wszystko za sprawą zapowiadanych zmian w naliczaniu podatku akcyzowego, który znacznie podniesie finalny koszt sprowadzenia auta. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec 2016 roku. Zapowiedzi zmiany przepisów w listopadzie zaowocowały ponad 100-tysięcznym wynikiem importu w grudniu.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

Informacja o rozważaniu przez rząd podwyżki akcyzy na używane auta sprowadzane do Polski została podana przez Jadwigę Emilewicz w połowie września 2020. Znaczny wzrost importu jest więc efektem tylko dwóch tygodni wytężonej działalności sprzedawców.

Zagłosuj

Czy akcyza na samochody używane powinna wzrosnąć?

Liczba głosów:

Jak podał Samar, średni wiek sprowadzanych do Polski pojazdów wyniósł 11 lat i 11 miesięcy.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes