Zamknij

Akcyza na płyn do e-papierosów od 1 października. Będzie drożej?

01.10.2020 09:08
Akcyza na płyn do e-papierosów od 1 października
fot. AnneMS/shutterstock(ilustracyjne)

Od 1 października ceny e-papierosów mogą wzrosnąć za sprawą nowej opłaty. Płyny do tych wyrobów – tzw. e-liquidy-  zostaną objęte akcyzą.

Akcyza na płyn do e-papierosów i wyrobów nowatorskich obowiązuje od 1 października. Z jednej strony to cios dla branży, z drugiej zaś nową opłatę zapowiadano już w 2016 roku.

Resort finansów tłumaczy, że celem opodatkowania także płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich jest przede wszystkim realizacja polityki prozdrowotnej państwa. Korzyści odczuje jednak także budżet państwa dzięki dodatkowym miliardom z tej opłaty.

Akcyza na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie

Akcyza na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich obowiązuje od 1 października po dwukrotnym już odroczeniu jej wejścia w życie. Zdaniem dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów Marii Rutki nie ma argumentów dla dalszego wydłużania zaniechania poboru podatku od tych wyrobów.

Zobacz także

Przedstawicielka resortu zapewniła w rozmowie z PAP, że chodzi o zdrowie Polaków.

Dostępność i niska cena e-papierosów sprawia, że ich palenie jest powszechne szczególnie wśród młodzieży. Uzależnienie powoduje choroby, które mają istotny wpływ na wzrost kosztów leczenia, przez co wzrastają również wydatki na publiczną służbę zdrowia 

Maria Rutka

Na ten sam argument zwróciła uwagę rzeczniczka resortu Iwona Prószczyńska.

- Płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie są szkodliwe dla zdrowia, a mimo to nie są objęte akcyzą i są łatwo dostępne. Teraz, po prawie czteroletnim okresie oczekiwania, zostaną opodatkowane – mówi Iwona Prószyńska, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Zobacz także

Iwona Prószczyńska dodała, że branża miała czas, by przygotować się na zmiany w prawie. Termin wejścia w życie nowych przepisów był dwukrotnie odraczany. – To najdłuższy okres przejściowy w historii polskich podatków – wskazała rzecznik.

Takie opodatkowanie, to jak wskazuje rzecznik, standard w Unii Europejskiej. Akcyza na płyny do e-papierosów i wybory nowatorskie obowiązuje w 13 państwach Wspólnoty.

Ile zapłacimy?

Maria Rutka z resortu finansów porównała wysokość opodatkowania akcyzą płynu do e-papierosów i tradycyjnych papierosów - oba wyroby zawierają nikotynę. Wskazała, że zawartość nikotyny w papierosach tradycyjnych nie może przekraczać 1mg/papieros.

- Tymczasem w płynach do papierosów elektronicznych zawartość nikotyny waha się w granicach od 0 do 20 mg/ml. Oznacza to, że 1 ml płynu może zawierać tyle samo nikotyny co paczka tradycyjnych papierosów. Akcyza od paczki papierosów to ponad 9 zł, a od 1 ml płynu 0,55 zł - powiedziała.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów wskazuje, że do końca roku branża zwolniona jest z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Posiadacze tych wyrobów, wprowadzonych do obrotu do 31 grudnia 2020 r., a przeznaczonych do sprzedaży, będą mieli dodatkowy okres przejściowy po 1 stycznia 2021 r. na wyprzedaż swoich wyrobów aż do 30 kwietnia 2021 r. bez konieczności oznaczania ich banderolami legalizacyjnymi.

RadioZET.pl/PAP