Zamknij

Co dalej z podwyżką akcyzy na papierosy i alkohol? Senat odrzucił ustawę

18.12.2019 17:27
Akcyza na papierosy i alkohol w 2020 roku. Senat odrzucił ustawę
fot. Shutterstock/Nopphon_1987

Podatek akcyzowy na alkohol i papierosy od 1 stycznia 2020 roku miał wzrosnąć o 10 procent. Senat nie zgodził się jednak na taki pomysł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Senatorowie odrzucili projekt zakładający podwyżkę akcyzy do 10 procent na wyroby alkoholowe i produkty tytoniowe. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa znów zostanie skierowana do Sejmu. Senatorowie nie zaakceptowali wniosku poła PiS Grzegorza Biereckiego, by ustawę przyjąć bez poprawek. Nie przyjęto też uwag komisji budżetu i finansów, które mówiły tylko o 3 procentowym wzroście podatku akcyzowego.

Zobacz także

To głównie posłowie Koalicji Obywatelskiej byli inicjatorami wniosku o odrzucenie ustawy. Jak mówiła senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO, istnieje obawa, że pieniądze z akcyzy nie na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, np. na walkę z nowotworami. Z tytułu większego podatku, w 2020 roku do wspólnej kasy wpaść miało dodatkowe 1,7 miliarda złotych.

Znając możliwości, wiedząc na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy

– mówiła

Gdyby senatorowie zaakceptowali ustawę, od 2020 roku najpewniej podrożałoby piwo, alkohol etylowy, wino i tytoń.  Z uzasadnienia wynika, że wzrost stawki akcyzy na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 złotych (z VAT-em około 1,4 złotych). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego trunku o 50 groszy (z VAT-em nawet 60 groszy).Wino także podrożeje o kilkadziesiąt groszy.

Zobacz także

Zmiany odczuliby także palacze. Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP