Zamknij

E-papierosy nadal bez akcyzy. Jest nowy projekt resortu finansów

29.06.2020 12:02
Akcyza na e-papierosy jednak od października 2020. Jest rozporządzenie
fot. Tibanna79/shutterstock (ilustracyjne)

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie akcyzy na e-papierosy. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku przynajmniej do końca września 2020 roku.

Akcyza na e-papierosy miała zacząć obowiązywać już 1 lipca. Resort finansów szybko zmienił zdania, a na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia  w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich.

W dokumencie czytamy, iż akcyza od e-papierosów nie będzie pobierana do dnia 30 września 2020 roku. Odroczenie wprowadzenia tego podatku ma związek z sytuacją przedsiębiorców w związku z koronakryzysem.

Akcyza na e-papierosy nie od lipca, lecz od października

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji rozporządzenia wydanego przez resort finansów, rząd idzie na rękę przedsiębiorcom i zmienia termin wejścia w życie akcyzy na e-papierosy i wyroby tytoniowe.

Zobacz także

Krótki, trzymiesięczny okres wyraźnie wskazuje na przejściowy charakter zaniechania poboru akcyzy wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie są znane przesłanki, które wskazywałyby, że dzięki trzymiesięcznemu okresowi zaniechania poboru akcyzy przedsiębiorcy objęci tym zaniechaniem zyskają istotną przewagę konkurencyjną nad przedsiębiorcami produkującymi i sprzedającymi substytucyjne wyroby" –czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z wcześniejszymi planami resortu, e-papierosy i wyroby tytoniowe miały być objęte akcyzą do 1 lipca. Przedsiębiorcy mieliby płacić 155,79 zł za kilogram i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Natomiast akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych ustalono w wysokości 0,55 zł za każdy mililitr.

RadioZET.pl/PAP