Zamknij

Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie o 3 proc. Tak planuje rząd

28.06.2019 14:27
Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie o 3 proc. w przyszłym roku
fot. Master1305/Shutterstock (ilustracyjne)

Od przyszłego roku wzrośnie o 3 procent akcyza na alkohol. Rząd planuje w ten sposób zebrać do budżetu państwa dodatkowe 1,1 miliarda złotych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, zapowiedź podwyżki akcyzy m.in. na wino, piwo i wódkę zapisano w Aktualizacji Planu Konwergencji (APK) na lata 2019-22. To dokument, który co roku polski rząd wysyła do Unii Europejskiej i dotyczy on planów finansów publicznych na najbliższe lata.

Dodatkowy miliard do kasy państwa

Zapowiedziano w nim wzrost akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie o 3 proc. Dzięki temu do państwowej kasy trafi dodatkowe 1,1 mld zł.

Zobacz także

Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich” – napisano w dokumencie.

„Ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego miała miejsce 1 stycznia 2013 roku i wynosiła 15 proc, zaś dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc. (również 1 stycznia 2013 r.)” – wyjaśniono w APK.

Zobacz także

Podwyżka akcyzy niewiadomą na rynku

Czy Polacy powinni szykować się na podwyżki cen alkoholu?

– Trudno powiedzieć, jak zmieni się cena butelki wódki, gdyby została wprowadzona 3-proc. podwyżka akcyzy – obecnie koszty produkcji są już bardzo wysokie, w wielu przypadkach na granicy opłacalności – należy zatem zakładać, że cena wzrośnie stosownie do podwyżki akcyzy – podkreślił Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Z kolei Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego — Browary Polskie, dodał: „Założenie, że akcyza automatycznie w tej samej wysokości przeniesie się na każdą butelkę piwa, byłoby uproszczeniem”.

Zobacz także

Również producenci wina komentują planowaną podwyżkę akcyzy jako wielką niewiadomą.

– Mamy świadomość, że po podwyżce akcyzy o 3 proc. ceny na półkach sklepowych wzrosną o zdecydowanie większą wartość ze względu na wpływ podwyżki na VAT i marże wliczane do ceny wyjściowej przez kolejnych uczestników rynku – powiedziała Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.   

W ostatnich dniach branża spirytusowa zaproponowała wprowadzenie większej akcyzy tak, aby przede wszystkim dotknęła producentów piwa. Argumentowali, że w przeciwieństwie do browarów nie mogą się reklamować, a sprzedaż wódek spada.

Dzięki temu 12 mld zł miałoby trafić do budżetu państwa. MF oświadczyło, że nie planuje aż takich zmian w prawie o akcyzie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza