Zamknij

Airbnb sponsorem Igrzysk Olimpijskich, hotelarze oburzeni

21.11.2019 08:52
Airbnb sponsorem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Francuscy hotelarze oburzeni
fot. TeroVesalainen/needpix.com/PD (ilustracyjne)

Spór o noclegi podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji imprezy. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb zajmującą się pośrednictwem w wynajmie mieszkań poprzez aplikację internetową.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Około 600 hotelarzy i restauratorów zgromadzonych w środę w Biarritz na 67. kongresie swojej organizacji branżowej (UMIH) wyraziło oburzenie z powodu włączenia Airbnb do grona głównych sponsorów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

„Gdzie jest moralność”

Zarzucają nieuczciwą konkurencję amerykańskiej firmie, z którą od roku prowadzą spór prawny przed sądem handlowym w Paryżu.

Zobacz także

Gdzie jest moralność? To oburzające uczynić globalnym partnerem MKOl firmę, która odgrywa dużą rolę w deregulacji rynku na całym świecie – oświadczył podczas obrad prezes UMIH Roland Heguy.

Od kilku miesięcy Komitet Organizacyjny Paryż 2024 negocjował z UMIH rezerwację miejsc w ponad 600 hotelach, w których w czasie igrzysk mają być zakwaterowani sportowcy, goście MKOl i dziennikarze.

Zobacz także

Kolejne igrzyska z Airbnb 

W poniedziałek firma Airbnb podpisała umowę z MKOl, na mocy której będzie wspierać finansowo letnie igrzyska olimpijskie w Tokio (2020), Paryżu (2024) i Los Angeles (2028) oraz zimowe w Pekinie (2022) i w Mediolanie/Cortina d'Ampezzo (2026).

Umowę zawarto w momencie, gdy Airbnb chce poprawić swój wizerunek przed wejściem w przyszłym roku na giełdę. Firma jest popularna wśród turystów chętnie korzystających z wynajmu mieszkań po atrakcyjnych cenach, ale jednocześnie jest krytykowana przez przedstawicieli branży hotelarskiej.

Airbnb powstała w 2008 roku w San Francisco. Jej przychody w 2017 roku wyniosły 2,6 miliarda dolarów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP