Zamknij

Afera w Watykanie. Zniknęło 2 mld zł z funduszy dla biednych

01.10.2020 12:37
Watykan
fot. Shutterstock

Afera finansowa w Watykanie. Środki z funduszy na wspomaganie biednych zostały wykorzystane między innymi na zakup luksusowej posiadłości w Londynie. Utracono łącznie 454 mln euro.

Watykan przyznał, że z zasobów Sekretariatu Stanu wyprowadzono setki milionów euro. O aferze zrobiło się głośno już w 2019 roku, Stolica Apostolska po zbadaniu sprawy wydała oficjalny raport.

Wynika z niego, że watykańskie środki były wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Najbardziej jaskrawym przykładem było zakupienie luksusowego budynku w Londynie ze środków funduszu Obolo di San Pietro, którego celem jest wspieranie osób najbiedniejszych.

Afera finansowa w Watykanie. Stracono 2 mld złotych

Z raportu przygotowanego przez Watykan wynika, że straty wyniosły łącznie 454 mln euro, czyli 2 mld złotych. W dokumencie wskazano odpowiedzialnych za przepadek środków.

Za głównego winowajcę uznano Angelo Becciu, który przez siedem lat kierował Sekretariatem Stanu, a w 2018 roku objął go stanowisko prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pod koniec września 2020, gdy raport był już ukończony, Becciu został zmuszony do podania się do dymisji.

Zobacz także

Watykan odkrył, że część środków została utracona wskutek nietrafionych inwestycji. Odpowiadał za nie Enrico Crasso, były dyrektor Credit Suisse. Pieczę nad finansami Stolicy Apostolskiej przekazał mu Angelo Becciu.

Pod rządami Crasso Watykan stracił między innymi na zakupie ropy naftowej z Angoli oraz inwestycjach w fundusze spekulacyjne z rajów podatkowych. Kościół płacił także za uznane za niepotrzebne konsultacje oraz zlecenia dla członków rodziny Becciu.

Zobacz także

Były szef Sekretariatu Stanu miał tłumaczyć, że środki zostały wykorzystane w celu „zwalczania wysokiego bezrobocia na Sardynii”.

Zagłosuj

Spodziewalibyście się afery finansowej w Watykanie?

Liczba głosów:

W wyniku nieprawidłowości opisanych w raporcie Watykan skazał na banicję pięciu urzędników.

RadioZET.pl/Money.pl