Zamknij

USA kontra Huawei. Będą pieniądze dla konkurentów chińskiego giganta

09.10.2019 08:37
USA szukają sposobu, jak pozbyć się Huawei
fot. Shutterstock/B.Zhou (ilustracyjne)

Amerykańska administracja chce pozbyć się chińskiej marki z rynku i szuka sposobów na wsparcie finansowe dla jej europejskiej konkurencji – poinformował dziennik „Financial Times”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rząd USA jest przekonany, że Huawei „niebezpiecznie dominuje” w obszarze nowej generacji komunikacji mobilnej. Niechęć do marki to pokłosie afery szpiegowskiej związanej z chińskim gigantem. Waszyngton podejrzewa, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz rządu w Pekinie. Reakcją USA na te doniesienia były sankcje ekonomiczne. Huawei trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. Amerykański rząd szuka kolejnych sposób na wyeliminowanie marki z rynku.

Zobacz także

Jednym z pomysłów jest przyznanie kredytów firmom takim jak Nokia i Ericsson, aby umożliwić stworzenie klientom oferty porównywalnej z warunkami Huawei – wskazał dziennik.
Na tym nie skończy się wsparcie finansowe dla konkurentów Huawei. Zdaniem amerykańskiego rządu chiński koncern USA stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i jego sojuszników.

Zobacz także

Na niekorzyść USA, nie ma amerykańskiej firmy, która mogłaby konkurować z Huawei. To powód, dla którego amerykański rząd dofinansuje europejską konkurencję tej marki.

Huawei odpowiada za 28 procent światowej sprzedaży wyposażenia dla operatorów telekomunikacyjnych. Jego największymi konkurentami są szwedzki Ericsson i fińska Nokia – wynika z danych firmy badawczej Dell’Or.

RadioZET.pl/PAP