Zamknij

GetBack. Śledczy szukają Leszka Cz. Jaki stan śledztwa?

21.09.2020 12:12
Afera GetBack. Zarzuty dla Leszka Cz. Jaki stan śledztwa?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Leszek Cz., miliarder oraz założyciel Getin Holding, ma usłyszeć zarzuty w sprawie afery GetBack - potwierdził Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Jaki jest obecny stan śledztwa w sprawie spółki handlującej wierzytelnościami? 

GetBack to jedna z największych afer finansowych ostatnich lat. W poniedziałek do sprawy odniósł się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Potwierdził on spekulacje na temat przedstawienia zarzutów dla Leszka Cz., założyciela grupy kapitałowej Getin Holding, do którego należał GetBack. Ziobro zapytany, co było bezpośrednią przyczyną, żeby ogłosić zarzuty oraz czy ma to związek z postacią Konrada K. (były prezes GetBack), odparł, że afera jest "wielowątkowa i dotyczy wielu obszarów działalności przestępczej związanej z nadużyciami, których dopuszczały się osoby piastujące różne funkcje w obszarze prywatnych instytucji finansowych".

Afera GetBack. Jaki stan śledztwa?

Śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack (spółka zajmowała się skupowaniem wierzytelności i wypuszczaniem ich na rynek inwestycyjny) zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz także

Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

- Jeżeli okaże się, że przedstawione zarzuty są związane z wyłudzeniem pieniędzy poprzez dystrybucję obligacji w placówkach Idea Banku, to nam zależy na tym, żeby prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na jak największą kwotę na majątku podejrzanego dla pokrzywdzonych konsumentów - powiedział w piątek PAP Artiom Bujan ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.

20 sierpnia Stowarzyszenie protestowało przed siedzibą Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", prokuratura pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. Afery GetBack ma skierować do sądu jeszcze w tym roku. "Chcemy wyrazić stanowczy sprzeciw przeciwko przedwczesnemu zakończeniu tego postępowania przygotowawczego. Nie wszystkie osoby, które w naszej ocenie powinny usłyszeć zarzuty, zostały przesłuchane" – mówił Artiom Bujan.

Zobacz także

Z informacji prokuratury wynika, że początkowo Idea Bank prowadził sprzedaż obligacji GetBack bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Papiery te sprzedawano pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe, nie informując klientów, co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji.

Według prokuratury motywem działania sprawców miało być osiągnięcie korzyści majątkowych z tytułu prowizji. Zarzuty przedstawiono m.in. byłym prezesom Idea Banku Jarosławowi A. i Tobiaszowi M. oraz pozostałym członkom zarządu. Zarzuty usłyszało również kilku dyrektorów departamentów banku, radca prawny, pracownicy oraz osoby powiązane z innymi podmiotami, które sprzedawały obligacje GetBack. 

RadioZET.pl/PAP