Zamknij

Adamczyk o Via Carpatia - co dalej ze szlakiem międzynarodowym?

Olga Papiernik
17.02.2018 18:54
Adamczyk o Via Carpatia - co dalej ze szlakiem międzynarodowym?
fot. Grzegorz Bukala/East News

- Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia - poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że konferencja w tej sprawie powinna się odbyć za kilka tygodni.

Adamczyk był gościem jednego z paneli w trakcie XX edycji konferencji Europa Karpat.

W swoim wystąpieniu mówił przede wszystkim o szlaku Via Carpatia. Przypomniał, że idea utworzenia szlaku została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz także

Minister podkreślił, że Via Carpatia musi być wpisana w sieć bazową TEN-T - główny szlak transportowy UE. - Wtedy jest pewność, że będzie zrealizowany cały szlak i będzie dofinansowany z pieniędzy UE - dodał.

Adamczyk powiedział, że rząd ciągle szuka państw, które lobbowałyby w UE za wpisaniem tej drogi do bazy TEN-T. Zapowiedział, że do grupy państw, które podpisały tzw. pierwszą i drugą deklarację łańcucką dołączą kolejne.

- Za kilka tygodni, najpóźniej na przełomie I i II kwartału, odbędzie się trzecia konferencja państw, które podpisały deklarację łańcucką ws. Via Carpatia. W czasie tej konferencji do tej grupy przyłączyć się mają kolejne kraje: Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia. Właśnie po to, aby zdobywać jak najszersze poparcie dla tej inicjatywy - zaznaczył.

Zobacz także

Według ministra, dla Via Carpatia bardzo ważne są odnogi od głównego przebiegu trasy. Jako przykład podał państwa bałkańskie, które dzięki Via Carpatia zyskują otwarcie na Bałtyk i widzą w tym szanse na rozwój.

Adamczyk przypomniał, że w ubiegłym roku rząd przyjął plan finansowy, który zapewnił finansowanie całej inwestycji.

- Dzisiaj starania polskiego rządu, determinacja PiS, szczególnie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wielokrotnie powtarzał: "proszę pamiętać o Via Carpatia, bo to jest program PiS, to jest to, co obiecaliśmy Polsce wschodniej", dzięki temu wszystkiemu ta inwestycja jest realizowana - powiedział minister infrastruktury.

Dodał, że szlak ten jest ważny nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw całej ściany wschodniej Europy. Szef resortu infrastruktury zapowiedział, że ostateczny termin powstania całego polskiego odcinka Via Carpatia to 2025 r.

Adamczyk wspomniał również, że będzie chciał przywrócić ruch pociągów na linii 102, która prowadzi z Przemyśla do Malhowic (planowanego przejścia z Ukrainą) i dalej do Chyrowa na Ukrainie. Odnosząc się do planowanego przejścia Malhowice-Niżankowice powiedział, że dzięki modernizacji linii kolejowej, będzie to przejście drogowo-kolejowe, a nie tylko drogowe.

Via Carpatia - międzynarodowy szlak 

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny.

Całkowita długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km. Na Podkarpaciu S19, która będzie częścią trasy Via Carpatia, będzie miała docelowo ok. 170 km.

Cykl konferencji Europa Karpat został zapoczątkowany w 2010 r. W jego ramach odbyły się już sesje m.in. w Krynicy-Zdroju, Przemyślu i Krasiczynie oraz na Ukrainie. Spotkania mają pomóc we wzmocnieniu współpracy i pogłębienie transgranicznej współpracy regionalnej. Konferencja stanowi też forum wymiany poglądów i pomysłów dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju Karpat oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku udział w niej wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W trakcie sesji, podzielonych na pięć paneli, dyskutowano wokół tematów: "Tradycje parlamentarne w Europie Środkowej i Wschodniej", "Przyszłość Unii Europejskiej - doświadczenia i cele narodowe", "Współpraca samorządów", "Prezentacja inicjatyw karpackich - 100 inicjatyw na stulecie odrodzenia Polski" oraz "Współpraca uczelni państw karpackich".

PAP/Wojciech Huk/OP