Zamknij

Minister zdrowia o odmrażaniu gospodarki. Te sektory otworzą się pierwsze

21.01.2021 12:44
Minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. Jakub Kaminski/East News

Koronawirus zbiera żniwo nie tylko w medycynie, ale także w biznesie. Na decyzję, które branże dostaną zielone światło od rządu na wznowienie działalności czeka wielu przedsiębiorców.

Przedłużający się lockdown sprawia, że oszczędności Polaków topnieją, a właściciele firm walczą o możliwość ponownego otwarcia swoich biznesów i korzystania ze wsparcia tarczy antykryzysowej.

Lockdown w Europie

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił podczas rozmowy w TVN24, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest stabilna w porównaniu do innych krajów europejskich, gdzie wzrasta skala zachorowań i zaostrzane są obostrzenia branżowe.

Odmrażanie gospodarki

Które z sektorów będą uruchomione w pierwszej kolejności? Minister zdrowia poinformował, że z punktu widzenia epidemicznego najpierw otwarty zostanie handel. W drugiej kolejności szkoły.

Kolejne decyzje dotyczące szkolnictwa pojawią się najwcześniej na początku lutego.

Trudny scenariusz pandemii

Przedsiębiorcy domagają się zniesienia obostrzeń, a politycy głowią się jak pogodzić to z zatrzymaniem pandemii koronawirusa.
Minister zdrowia podkreślił, że istnieje ryzyko przybycia do Polski fali pandemicznej przetaczającej się przez Europę.

"Trudno przypuszczać, żeby Polska była zieloną wyspą, podczas gdy granice na wirusa raczej szczelne nie są"

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Adam Niedzielski dodał również, że dzięki świątecznym obostrzeniom w Polsce jest już trend spadkowo-stabilizujący. Jednak rządzący nie mogą przewidzieć pandemicznych zwrotów akcji w najbliższych tygodniach. Powodem jest niepewna sytuacja u naszych sąsiadów.

 "Jeżeli doprowadzimy do tego, że przegrzejemy i pozwolimy trzeciej fali wystartować z tego poziomu, na którym jesteśmy, czyli 8-10 tys. zakażeń tygodniowo, to szczyt tej fali wyjdzie poza okolice 30 tysięcy. Tego system opieki zdrowotnej nie wytrzyma.”

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Gdy dojdzie do odmrażania gospodarki, wówczas lockdown będzie znoszony regionami.

RadioZET.pl/PAP/TVN24