Zamknij

Adam Lipiński i Marta Gajęcka w zarządzie NBP

17.09.2020 12:57
Adam Lipiński i Marta Gajęcka w zarządzie NBP. Duda podjął decyzję
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Adam Lipiński, wiceprezes PiS, trafił do zarządu Narodowego Banku Polskiego. Decyzję zaakceptował prezydent Andrzej Duda. Do władz banku centralnego trafiła również Marta Gajęcka.

Adam Lipiński to wieloletni poseł PiS i jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei Marta Gajęcka jest członkiem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i była doradczynią społeczną prezydenta RP Andrzeja Dudy.

O decyzji poinformował Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta RP. Dotychczas w zarządzie NBP zasiada Adam Glapiński (od 2016 prezes banku centralnego), Marta Kightley (wiceprezes), Anna Trzecińska (pierwsza zastępczyni prezesa NBP), Andrzej Kaźmierczak (wiceprezes NBP), Ryszard Kokoszczyński, Piotr Pogonowski i Paweł Szałamacha.

Wiceprezes PiS w NBP

Od 2015 roku, kiedy PiS objął samodzielną władzę w wyborach parlamentarnych, Lipiński poza mandatem posła wykonywał kilka funkcji publicznych. Jednak dopiero nominacja na 6-letnią kadencję członka zarządu NBP jest tak eksponowanym awansem.

Zobacz także

Z powodu nowej pracy Lipiński będzie musiał zrezygnować nie tylko z mandatu posła, ale również fotela wiceprezesa PiS (jest nim od początku powstania partii w 2001 roku). Warto podkreślić, że średnie zarobki członka zarządu banku centralnego to około 50 tys. zł. 

Kim jest Adam Lipiński?

Urodził się w 1956 roku. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Działacz wrocławskiej "Solidarności". 

Po upadku komunizmu w Polsce budował dolnośląskie struktury Porozumienia Centrum - pierwszego ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Z ramienia PC zasiadał w Sejmie w latach 1991-93.

W 2001 roku był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości. Od tego roku również jest nieprzerwanie deputowanym do Sejmu. Podczas pierwszego rządu PiS był sekretarzem stanu w kancelarii premiera (2005-2007). Był również szefem gabinetu politycznego premiera Kaczyńskiego (2006-2007). 

Zobacz także

Znany przede wszystkim z tzw. afery taśmowej z udziałem ówczesnej posłanki Samoobrony Renaty Beger. 26 września 2006 w programie "Teraz my!" na antenie TVN wyemitowano nagranie rozmowy ministra Lipińskiego z posłanką Beger.

Polityk PiS ustalał warunki przejścia posłanki Samoobrony do klubu PiS, co miało uratować koalicję rządzącą. W zamian za to Beger chciała objąć stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i otrzymać pomoc prawną w rozwiązaniu jej spraw sądowych. Do transferu politycznego Beger nie doszło, a po emisji nagrań losy rządu Kaczyńskiego zawisły na włosku. 

Do administracji publicznej Lipiński wrócił po 2015 roku. Od listopada tego roku był sekretarzem stanu w KPRM, a w październiku 2016 został powołany na pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnika rządu ds. równego traktowani. Ponadto w latach 2016–2018 przewodniczył Międzyresortowemu Zespołowi do spraw Promocji Polski za granicą.

W marcu 2020 roku przestał pełnić funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Kim jest Marta Gajęcka?

Absolwentka kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne Szkoły Głównej Handlowej, posiada także polsko-francuski dyplom w ramach Programu Studiów Europejskich prowadzonego przez Szkołę Główną Handlową wraz z Instytutem Nauk Politycznych w Paryżu.

Zobacz także

Gajęcka jest członkiem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i kieruje EDP Energia Polska. Wcześniej pełniła funkcję Wiceprezesa PGE oraz PGE Energia Odnawialna S.A., a także Wiceprezesa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jest Honorowym Wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu.

Obok dużego doświadczenia zawodowego w sektorze prywatnym Marta Gajęcka posiada także bogatą praktykę w administracji publicznej oraz w dyplomacji. Była Dyrektorem Wykonawczym w Ernst & Young Global R&D and Innovation Services EMEIA Tax Center, gdzie doradzała w zakresie finansowania inwestycji w krajach UE w badania, innowacje i rozwój.

Sprawowała funkcje m.in. Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu gdzie odpowiadała za finansowanie inwestycji w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, Słowenii oraz w Bułgarii, a także za finansowanie transeuropejskich sieci transportowych i energetycznych w całej Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP