Zamknij

Adam Glapiński najgorzej ocenianym prezesem banku centralnego w Europie

02.11.2021 16:59
Ranking prezesów banków centralnych
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

W międzynarodowych rankingach uplasowaliśmy się już na najwyższych miejscach pod względem tempa wzrostu cen czy skomplikowania systemu podatkowego. Teraz analitycy pod lupę wzięli pracę prezesów banków centralnych. Jak w tym zestawieniu wypadł Adam Glapiński?

Adam Glapiński najgorszym bankierem w Europie? Prezes Narodowego Banku Polskiego w zestawieniu najskuteczniejszych liderów banków centralnych wypadł średnio. Oceny dokonali analitycy prestiżowego magazynu Global Finance.

To kolejny już ranking, który wpływa na wizerunek naszego kraju. Już dziś możemy pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników inflacji na tle całej Europy, a także jednym z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych.

Adam Glapiński jednym z najgorszych prezesów banku centralnego?

Magazyn Global Finance ocenił pracę szefów banków centralnych, przyznając im oceny od A do F, gdzie A oznacza najwyższy stopień. Analitycy przy ocenie pracy liderów banków centralnych pod uwagę brali kryteria takie jak: polityka pieniężna, nadzór nad bankami i systemem finansowym, programy skupu aktywów i sprzedaży obligacji, trafność prognoz, jakość wskazówek, przejrzystość, niezależność od wpływów politycznych, a także reputacja w kraju i poza nim. Jak w tym świetle wypadł prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński?

W tym rankingu Adam Glapiński otrzymał ocen C i plasował się z tą oceną obok szefów banku centralnego Białorusi i Ukrainy. Najlepsze wyniki w tym zestawieniu otrzymali prezesi banków z Bułgarii, Czech, strefy euro i Rosji. Wśród europejskich banków żaden lider nie dostał niższej oceny niż C.

Ocena szefów banków centralnych
fot. Global Finance

 Dlaczego prezes polskiego banku otrzymał najniższą notę na tle innych krajów? Magazyn tłumaczy, że jest to efekt bierności względem rosnącej inflacji. „Glapiński przyjął zaskakująco spokojną postawę wyczekiwania, mimo że inflacja osiągnęła w sierpniu najwyższy poziom od 20 lat i wyniosła 5,4 proc.” – czytamy w artykule Global Finance.

 

Była prezes NBP i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Money.pl przyznała, że według niej Glapiński nie zasługuje na kolejną kadencję prezesury w NBP.

- Myślę, że Glapiński nie zapanował nad osiągnięciem celu inflacyjnego (…) Mówił też o tym, że my nie potrzebujemy funduszy unijnych. No jak nie potrzebujemy, skoro rząd pożycza skąd może i jeszcze miesza obywatelom, mówiąc, że ma nadwyżkę budżetową. Wszystko, co on powiedział w tej sprawie, dyskredytuje go, jako szefa banku centralnego. Jest strażnikiem rządu, bo walczy o drugą kadencję. Uważam, że ta druga kadencja zostanie mu przyznana, ale będzie ogromnym błędem -  mówiła dla Money.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz.

RadioZET.pl/Global Finance/Money.pl