Zamknij

Ile Andruszkiewicz zarobił w Sejmie? Jego majątek wzrósł siedmiokrotnie

Piotr Drabik
04.01.2019 08:21
Ile Andruszkiewicz zarobił w Sejmie? Jego majątek wzrósł siedmiokrotnie
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Nowy wiceminister cyfryzacji i były prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz od momentu zostania posłem znacznie się wzbogacił. Pokazują to jego oświadczenia majątkowe z ostatnich trzech lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Adam Andruszkiewicz niespodziewanie otrzymał nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji pod koniec 2018 roku. Do tego czasu poseł wybrany w ostatnich wyborach z list ruchu Kukiz'15 skupiał się na pracy w parlamencie.

Jak pokazują oświadczenia majątkowe, które były prezes Młodzieży Wszechpolskiej składał w Sejmie, od 2015 roku jego majątek znacznie się powiększył. 

Zobacz także

Gdy zaczynał karierę w parlamencie, przyznawał się do posiadania 20 tys. złotych oszczędności oraz zarobków na poziomie 14278 zł 3 gr (z umów o dzieło, zlecenie i stażu).

Natomiast w ostatnim oświadczeniu Andruszkiewicz za 2017 rok wpisał 117 tys. złotych i 5 tys. funtów oszczędności. To ponad siedmiokrotnie więcej w porównaniu ze stanem z 2015 roku. Z pensji poselskiej zarobił 136952 zł 4 gr oraz pobrał dietę w wysokości 30709 zł 61 gr.

Poseł od początku obecnej kadencji Sejmu nie wpisał żadnej nieruchomości oraz posiadanego samochodu. Zwłaszcza brak własnego auta wzbudził spore kontrowersje. W czerwcu ubiegłego roku „Super Expressu” ujawnił, że polityk z Podlasia pobrał ponad 70 tys. złotych z sejmowej kasy na tzw. kilometrówki. Tłumaczył, że te pieniądze wydał na samochód w formie użyczenia.

Zobacz także

Kim jest Adam Andruszkiewicz?

Urodził się 30 czerwca 1990 roku. Jest absolwentem Instytutu Historii i Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Białymstoku, z tytułem magistra stosunków międzynarodowych, specjalistą ds. medialnych i członkiem Rady Absolwentów Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku.

W latach 2015-2016 był prezesem skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej.

Jesienią 2015 roku dostał się pierwszy raz do Sejmu. Wszedł z listy Kukiz'15. Mandat poselski zdobył, startując w okręgu w Białymstoku i uzyskując 15 tys. 668 głosów poparcia.

W listopadzie 2017 roku opuścił klub Kukiz'15 i przeszedł do koła Wolni i Solidarni, którego przewodniczącym jest Kornel Morawiecki. Obecnie jest posłem niezrzeszonym.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD