Zamknij

Youtuberzy parodiują farmaceutów. Jest reakcja Naczelnej Izby Aptekarskiej

10.02.2020 13:18
Abstrachuje.tv pozwane przez Naczelną Izbę Aptekarską
fot. Youtube/NIA

„Zamiast śmiechu pozostaje niesmak, żenada i naruszenie dóbr osobistych.” Naczelna Izba Aptekarska żąda od Abstrachuje.TV  usunięcia filmu parodiującego pracę farmaceutów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Naczelna Izba Aptekarska wezwała twórców kanału Abstrachuje.TV do usunięcia filmu "Czego NIE mówią: APTEKARZE", w którym pokazano pracę farmaceutów w krzywym zwierciadle – czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl.

W przedsądowym wezwaniu do usunięciu materiału izba wskazała, że opublikowany filmik jest krzywdzący dla środowiska.

- Podkreślić należy, iż formułowany przez Państwa przekaz nie znajduje odzwierciedlenia ani potwierdzenia w faktach, a ich prezentowanie opinii publicznej ma jednoznacznie negatywny wpływ na wizerunek zawodu farmaceuty, jego dobre imię oraz renomę. Są to ponadto twierdzenia o charakterze zniesławiającym – czytamy w stanowisku izby.

Portal wirtualnemedia.pl przypomina, że przedmiotem sporu jest film udostępniony na kanale AbstrachujeTV w serwisie Youtube. 1 lutego youtuberzy opublikowali wideo z cyklu "Czego NIE mówią", gdzie twórcy parodiują wybrane grupy zawodowe czy społeczne. W najnowszym materiale youtuberzy pokazują żartobliwe sytuacje w aptekach. „Farmaceuci” m.in. udzielają w nim niedorzecznych porad klientom. W trosce o wizerunek przedstawicieli tej grupy zawodowej, Naczelna Izba Aptekarska zareagowała na materiał.

Zobacz także

- Dobry żart polega na tym, że śmieszy obie strony – nie tylko jego autorów, ale również osoby czy grupę osób będących jego obiektem, które w naturalny sposób stają się częścią publiczności. Pokazanie pracy farmaceutów w tzw. „krzywym zwierciadle”, przy zachowaniu pewnych standardów, mogłoby być naprawdę ciekawym wyzwaniem. Niestety, w tym konkretnym przypadku wyraźnie zabrakło odpowiedniego wyczucia. Być może dlatego, że Internet coraz chętniej premiuje prymitywne filmy coraz częściej przekraczające granice dobrego smaku – wynika z oświadczeniu izby przesłanego do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Zobacz także

Serwis zapytał też twórców filmu, czyli właścicieli kanału AbstrachujeTV o zarzuty przedstawione przez izbę. Rafał Masny, współtwórca kanału wskazał, że żądanie usunięcia filmu jest absurdalne, a charakter publikowanych materiałów uzasadnia przerysowane sytuacje pokazane w wideo.

- Na naszym kanale pojawiło się już 268 materiałów wideo. Nigdy wcześniej przedstawiciele żadnego ze środowisk nie wezwali nas do usunięcia któregokolwiek z nich. (…) Naszą intencją nigdy nie było obrażanie przedstawicieli którejkolwiek z parodiowanych przez nas grup społecznych lub zawodowych, co od lat doskonale rozumieją miliony naszych widzów – czytamy w oświadczeniu na portalu wirtualnemedia.pl

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl