Zamknij

Zasiłek „Za życiem” nie zmniejszył liczby aborcji

29.10.2019 07:31
Aborcja. Zasiłek "Za życiem" nie zmniejszył liczby zabiegów usunięcia ciąży - "DGP"
fot. Gustavo Pantano/Shutterstock (ilustracyjne)

Specjalny zasiłek dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami nie zmniejszył liczby aborcji w Polsce – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Zdaniem ekspertów program „Za życiem” nie łagodzi trudów związanych z wychowaniem chorego dziecka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zasiłek „Za życiem” to jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, o które mogą ubiegać się rodzice dziecka z ciężkim lub nieodwracalnym upośledzeniem. Ustawa w tej sprawie została uchwalona w listopadzie 2016 roku, a jej głównym celem miało być zmniejszenie liczby aborcji w Polsce.

Program „Za życiem” działa od stycznia 2017 roku i rocznie korzysta z niego 4 tys. rodziców.

Zobacz także

Liczba aborcji rośnie, a nie spada

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, statystyki tego nie pokazują.

W ubiegłym roku w Polsce dokonano 1076 legalnych zabiegów aborcyjnych. To o kilkanaście więcej niż rok wcześniej.

W 2016 roku, czyli tuż przed wejściem w życie programu, dokonano 1098 takich zabiegów, a we wcześniejszych latach liczba ta była jeszcze trzycyfrowa – podał dziennik. 

Zobacz także

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała gazeta, program „Za życiem” nie łagodzi trudów wychowania poważnie chorego dziecka. Z drugiej strony, z obiecanego wachlarzu wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami sprawnie działa praktycznie tylko mechanizm wypłat jednorazowych zasiłków.

„DGP” przypomniał, że „nadal nie ma opieki wytchnieniowej, która miała odciążyć rodziców (dopiero w połowie tego roku ruszyły konkursy dla gmin), zaś gwarantowany brak kolejek do leczenia dla takich dzieci nie zawsze udaje się wyegzekwować”.

Brakuje specjalistów albo czasami nawet rodzice i placówki medyczne często nawet nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna