Zamknij

Polacy przestali płacić za kablówkę. Długi podwoiły się

25.10.2019 15:09
Długi Polaków za kablówkę rosną
fot. Shutterstock/Tero Vesalainen (ilustracyjne)

143 miliony złotych. To łączna kwota długu Polaków wobec firm dostarczających sygnał telewizyjny- wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 

 
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zaległości rosną i są niemal dwa razy większe niż rok temu. Zgodnie z badaniem BIG InfoMonitor, co piąty nie widzi nic złego w niepłaceniu rachunków za telewizję kablową czy satelitarną. A zobowiązany do tego jest już prawie każdy. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 96 procentach domów jest już telewizor. Nie wszyscy jednak opłacają abonament.

Fakt, że są to pieniądze na rozrywkę sprawia, że klienci nie zawsze podchodzą poważnie do płatności, a niestety dla firm oferujących te usługi jest to działalność jak najbardziej poważna. To jak płacą klienci decyduje o ich być albo nie być. W tej sytuacji nie zaskakuje, że dostawcy tego typu usług zaczynają coraz chętniej mobilizować dłużników wpisem do rejestru BIG 

– mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec września 2019 roku przeciętny dłużnik kablówki czy też platformy cyfrowej miał 1987 zł zaległości. Przez rok kwota ta wzrosła o 481 złotych. Najwyższe zaległości mają mieszkańcy województwa wielkopolskiego – 2270 zł, zaś najniższe podlaskiego – 1890 zł. Nieco ponad 2000 zł to kwota, którą przeciętnie rodacy przeznaczają na zakup telewizora, wymienianego zwykle raz na siedem lat.

Zobacz także

Łączna kwota długu to ponad 143,2 miliona złotych. W sumie w BIG InfoMonitor znajduje się obecnie już 72 110 telewidzów niepłacących rachunków.

W raporcie obliczono, że to panowie częściej nie płacą za telewizję. Średnio Polacy poświęcają dziennie ponad 4 godziny na oglądanie telewizji.

Zobacz także

Wśród dłużników są też firmy, które nie opłacają regularnie rachunków za telewizję. Ich łączne zadłużenie z tego tytułu przekroczyło 2,7 miliona złotych.
RadioZET.pl/BIG InfoMonitor