Zamknij

Abonament RTV. „Wyborcza”: skarbówka zajmuje konta emerytów

04.06.2020 10:41
Abonament RTV. Wyborcza: Skarbówka zajmuje konta zadłużonych emerytów
fot. Shutterstock/cha_cha (ilustracyjne)

Urząd skarbowy zajmuje konta emerytów, którzy nie opłacili abonamentu RTV – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Emeryci, którzy nie opłacili abonamentu skarżą się na zajęcia kont przez urząd skarbowy. Fiskus pobiera należne opłaty nawet jeśli seniorzy wcześniej się wyrejestrowali.

Wpłaty abonamentowe z udziałem skarbówki wzrosły o 7 mln złotych – podaje gazeta. Poszkodowani seniorzy tracą jednocześnie część zajętej przez skarbówkę i tak już niskiej emerytury.

Skarbówka zajmuje emerytury. Powód? Zaległy abonament

2 mld złotych rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych dla mediów publicznych to za mało. Mimo hojnej dotacji budżetowej, emeryci i tak muszą płacić abonament, nawet jeśli się wyrejestrowali.

„Gazeta Wyborcza” opisuje historię 67-latki, która otrzymała powiadomienie z urzędu skarbowego o zablokowaniu dwóch konta jako egzekucja należności wobec Poczty Polskiej. Przypomnijmy, że kwotę abonamentu ustawa decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji a za jego ściąganie odpowiedzialna jest Poczta Polska. Organ też może pobierać zaległe opłaty nawet sprzed 5 lat. W ten sposób skarbówka zabierała poszkodowanej część każdej kolejnej emerytury – w sumie 1735 złotych.

Gazeta opisuje przypadki osób, które wyrejestrowały telewizor, albo nigdy żadnego odbiornika nie miały i go nie zgłaszały, a mimo to skarbówka ściągnęła z ich kont zaległy abonament. Emeryci, nawet ci, którzy nie mają telewizora, stali się celem skarbówki i do dziś czekają na wyjaśnienia, dlaczego pobrano ich pieniądze z kont.

„Wyborcza” mówi o masowej akcji fiskusa i powołuje się na dane resortu finansów. Wynika z nich, że od stycznia do kwietnia  2020 roku do urzędów skarbowych wpłynęło prawie 35 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską, na podstawie których skarbówka prowadzi egzekucję zaległości i ściągnęła już prawie 7 mln zł.

Abonament RTV. Kto powinien go płacić?

Abonament powinien, co do zasady, wnosić każdy posiadacz radia lub telewizji. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł). Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75 rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Abonamentu nie muszą płacić także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”