Zamknij

Coraz mniej pieniędzy z abonamentu. Eksperci: to archaiczna opłata

04.08.2020 18:33
Abonament RTV. Ściągalność opłaty spada, stawki w górę od 2021 roku
fot. Wiola Wiaderek/shutterstock (ilustracyjne)

Ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego w postępowaniach egzekucyjnych w czasie pandemii znacznie spadła – poinformował portal Wirtualnemedia.pl.

Abonament RTV to opłata, wokół której od lat rodzi się wiele pytań. Wpływy abonamentowe spadają, dłużnicy nie płacą, a tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podwyższa opłaty.

Z danych, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w czasie pandemii Poczcie Polskiej udało się uzyskać ponad 26 milionów złotych zaległej opłaty. Polacy nadal dłużni są około 127 milionów złotych.

Abonament RTV. Ściągalność spada, opłaty będą wyższe

- Ze 153 mln zł należnych abonamentów udało się uzyskać ponad 26 mln zł. Zaległą opłatę uiścił zaledwie co dziewiąty Polak wzywany do tego przez Pocztę Polską – wylicza portal.

Zobacz także

Serwis powołuje się na dane resortu finansów, który podał kwoty zaległych wpłat w okresie od stycznia do końca maja. Poczcie Polskiej pobrała od abonentów znacznie niższą kwotę niż chociażby rok temu. W całym 2019 roku ściągnięto aż 81 mln zł przy 204,4 mln zł do ściągnięcia. Rok wcześniej do odzyskania było aż 266 mln złotych, z czego 188 mln zostało wyegzekwowanych.

Zobacz także

Resort finansów podał, że tegoroczna ściągalność abonamentu w postępowaniu egzekucyjnym spadła średnio o połowę w porównaniu z poprzednimi latami.

Serwis Wirtualnemedia.pl przypomina, że to pracownicy Poczty Polskiej uprawnieni są do ściągania abonamentu. Dłużnicy najpierw otrzymują wezwanie do zapłaty, jeśli z nią zwlekają – opłata ściągana jest z nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, a także poprzez komornika - z pensji lub emerytury.

Medioznawca z Politechniki Gdańskiej, dra Jan Kreft w rozmowie z portalem mówił o niechęci Polaków do płacenia jakichkolwiek danin, szczególnie w dobie pandemii.

Z jednej strony to pokłosie niechęci do wszelkich danin w ogóle, jakie przychodzi nam płacić w sytuacjach kryzysowych. Z drugiej jednak strony jasno to dowodzi, że abonament jest rozwiązaniem archaicznym, czas najwyższy się z nim pożegnać 

– tłumaczy ekspert

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nieprędko pożegnamy się z abonamentem. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych. Zapłacimy jeszcze więcej.

  • Dziś za 1 miesiąc korzystania z radia płacimy 7,00 złotych. W przyszłym roku opłata ta pójdzie w górę o 50 groszy i wyniesie 7,50 zł.
  • Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego należy dziś zapłacić 22,70 zł miesięcznie. W przyszłym roku opłata ta wyniesie 24,50 zł za miesiąc.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl