Zamknij

Radosław Sikorski nie zapłaci zaległego abonamentu RTV

30.09.2020 09:37
Abonament RTV. Radosław Sikorski nie zapłaci zaległych rachunków
fot. Fred MARVAUX/European Union 2019 - EP (ilustracyjne)

Radosław Sikorski, europoseł PO i były marszałek Sejmu, dostał wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Polityk odmówił uiszczenia opłaty, ponieważ nie ma telewizora i nie pozwala mu na to "klauzula sumienia".

Abonament RTV teoretycznie obowiązuje wszystkich posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych, które trzeba zarejestrować w jednym z oddziałów Poczty Polskiej. Widzowie i słuchacze, którzy nie opłacają daniny regularnie muszą liczyć się z wezwaniem do zapłaty zaległego abonamentu. 

Takie pismo otrzymał Radosław Sikorski - były szef MSZ, były marszałek Sejmu, a obecnie europoseł z PO. Polityk ma zapłacić 900 zł z tytułu nieuiszczonego abonamentu RTV, ale tego nie zrobi. Dlaczego?

Sikorski nie zapłaci zaległego abonamentu RTV

Sikorski opublikował w mediach społecznościowych pismo, które skierował do kierownik Wydziału Abonamentu RTV w Poczcie Polskiej. Na początku podkreślił, że nie posiada żadnego odbiornika telewizyjnego. "Jeśli nie jest to odnotowane w państwa dokumentacji, to niniejszym proszę o wyrejestrowanie starych odbiorników, których mogli używać przed laty moi rodzice, kiedy jeszcze tu mieszkali" - napisał.

Ponadto pragnę przekazać, że nie mogę zapłacić za korzystanie z mediów, których nie słucham ani nie oglądam, gdyż nie pozwala mi na to klauzula sumienia

Radosław Sikorski

Były szef MSZ dodał, że według wszelkich relacji w alternatywnych mediach "dawne media publiczne zostały zawłaszczone przez klakierów jednej partii politycznej i służą utrzymaniu tej partii przy władzy, a nie misji, do której zostały powołane". Co więcej - oświadczył, że jako podatnik i tak finansuje "TVPiS" poprzez dotację budżetową, która została przeznaczona na "tubę propagandową rządu zamiast na służbę zdrowia u progu pandemii". 

Zobacz także

Business Insider Polska zauważył, że Sikorski mija się z przepisami podkreślając, że opłacanie abonamentu RTV jest zależne od oglądania Telewizji Polskiej i słuchania Polskiego Radia. Danina jest ściągania za sam fakt posiadania i korzystania z odbiorników telewizyjnych oraz radiowych - bez względu na to, jakie stacje się w nich ogląda i słucha.

Pieniądze zebrane w ramach abonamentu RTV trafiają potem na finansowanie misji mediów publicznych. Od lat pojawiają się problemy ze ściągalnością daniny na TVP i Polskie Radio. Obecnie z 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowany odbiornik ma zaledwie 6,6 mln z nich, chociaż według danych Głównego Urzędu Statystycznego telewizor znajduje się w ponad 96 proc. polskich domów - wskazał Business Insider Polska.

Poczta Polska stara się regularnie ściągać abonentów, którzy zalegają z opłatami. W 2019 roku wystawiła 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu RTV. Z tego udało się wyegzekwować 107 662 nakazów na łączną sumę 102,7 mln zł. Natomiast od stycznia do kwietnia 2020 roku skierowano do urzędów skarbowych prawie 35 tys. tytułów wykonawczych.

Abonament RTV w 2021 roku - stawki 

Od przyszłego roku abonament RTV będzie jeszcze wyższy. Stawki określa nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV).

Zobacz także

Obecnie za 1 miesiąc korzystania z radia płacimy 7,00 złotych. W przyszłym roku opłata ta pójdzie w górę o 50 groszy i wyniesie 7,50 zł. Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego należy dziś zapłacić 22,70 zł miesięcznie. W przyszłym roku opłata ta wyniesie 24,50 zł za miesiąc.

- Utrzymane zostają zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry, za okres dłuższy niż jeden miesiąc – informuje KRRiT.

Choć uiszczenie opłaty z góry opłata się bardziej, to stawki i tak są wyższe. Opłata za dwa miesiące korzystania radia wynosi jednorazowo 13,60 a w przyszłym roku wyniesie o złotówkę więcej. Opłata za trzy miesiące wzrośnie z 20,15 zł do 21,60 zł. Za pół roku zapłacimy nie 39,90 jak dotychczas, lecz 52,80 zł. Opłata radiowa za cały rok z góry to 75,60 złotych, zaś w 2021 roku – 81 złotych.

Stawki za radio i telewizję w 2021 roku to 47,50 za dwa miesiące, za trzy-70,60 złotych, czyli odpowiednio  3 i 5 złotych więcej niż w bieżącym roku. Za pół roku zapłacimy 139,70 złotych, a za cały rok z góry – 264,60 złotych. Dziś te opłaty wynoszą odpowiednio: 129,40 zł i 245,15 zł.

RadioZET.pl/Business Insider Polska