Zamknij

Hotele i restauracje zamknięte, ale abonament trzeba zapłacić

20.01.2021 20:37
Hotelarze zapłacą abonament
fot. Edvard Nalbantjan/shutterstock (ilustracyjne)

Poczta Polska zamierza ścigać przedsiębiorców i kazać im zapłacić zaległy abonament RTV. Sprawa dotyczy m.in. właściciele zamkniętych hoteli.

Lockdown zamroził wiele sektorów gospodarki i uniemożliwił przedsiębiorcom prowadzenie biznesów. Choć przedsiębiorcy nie zarabiają, będą musieli zapłacić abonament RTV.

Taki obowiązek dotyczy m.in. właścicieli hoteli, gdzie telewizory jedynie kurzą się w od miesięcy niewynajętych pokojach. O absurdalnych przepisach poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Hotele zamknięte, ale abonament trzeba zapłacić

Nowelizacja ustawy antycovidowej z dnia 31 marca 2020 roku zakłada m.in. wstrzymanie poboru opłat abonamentowych od przedsiębiorców „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii".

To właśnie wyżej wspomniany art. 15l. 1 ustawy stał się kością niezgody między Pocztą Polską a przedsiębiorcami. Operator upoważniony do poboru opłat abonamentowych miał twierdzić, że „wstrzymanie” poboru tych należności nie jest równoznaczne z ich umorzeniem.

„Gazeta Wyborcza” podaje, że zdaniem Poczty Polskiej prowadzący działalność nie zostali zwolnieni z opłat za czas trwania pandemii. Przedsiębiorcy, zdaniem operatora, otrzymali jedynie możliwość dokonania płatności w późniejszym terminie.

Poczta Polska, jak czytamy w gazecie, miała poinformować abonentów o konieczności uiszczenia zaległej opłaty.  To jednak nie wszystko. „Abonenci, którzy uregulowali opłatę abonamentową za cały rok 2020, nie nabyli prawda do zwrotu nadpłaty za okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego, ponieważ taka nadpłata nie powstała” – głosi fragment pisma, do którego dotarł dziennik.

Hotelarze nie kryją frustracji. Nie dość, że przez rządowe restrykcje zostali odcięci do źródła dochodu, to jeszcze Poczta Polska zamierza upomnieć się o zaległy abonament.

- To jest skandal. Nie mogę przyjmować gości, mam zamknięty hotel i tym samym wyłączono telewizory, radia, nie leci żadna muzyka. Bo niby kto ma słuchać?!  - komentowali hotelarze w rozmowie z „Wyborczą”.

Zaległy abonament zapłacą nie tylko hotelarze, ale i fryzjerzy, właściciele klubów fitness czy restauratorzy.

Skąd to nieporozumienie? Ustawodawca niefortunnie sformułował zapis w ustawie antycovidowej. Rząd zapewniał, że zwolni przedsiębiorców w opłat, tymczasem w ustawie mowa jedynie o odroczeniu zapłaty.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”