Zamknij

Abonament RTV. Poczta Polska ma wstrzymać ściąganie opłat

08.06.2020 07:11
Abonament RTV. Poczta Polska ma wstrzymać ściąganie opłat
fot. Robert Stachnik/REPORTER/ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Osoby, które przez lata nie płaciły abonamentu dziś ścigane są przez skarbówkę – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Jacek Sasin tłumaczy, że taka praktyka to spuścizna rządów Donalda Tuska, a w czasie pandemii egzekucja należności ma zostać wstrzymana.

Abonament RTV to opłata, którą co do zasady ma wnieść każdy, kto posiada radio lub telewizję. Egzekucją abonamentu zajmuje się Poczta Polska. Nawet listonosze mogą kontrolować, czy w domach znajduje się odbiornik i czy jego właściciele płacą regularnie abonament. Z doniesień „Gazety Wyborczej” wynika, że skarbówka na wniosek Poczty Polskiej poszła o krok dalej i blokuje konta zadłużonym seniorom.

Do stosowania takich praktyk odniósł się minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk napisał na Twitterze, że kwestia ściągalności abonamentu to „smutna spuścizna rządów Tuska”. Zadeklarował jednocześnie, że Poczta Polska na czas pandemii wstrzyma swoje działania.

Sasin: Poczta Polska nie będzie ściągać abonamentu

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska i kolejna kwestia do przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie – zadeklarował na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

To reakcja Sasina na doniesienia m.in. „Gazety Wyborczej” o blokowaniu kont na wniosek Poczty Polskiej emerytów, którzy nie wnieśli opłat na media publiczne. Jak wskazała gazeta, należności ściągane były także od osób, które nie posiadały radia ani telewizji.

Zobacz także

Do dyskusji włączyła się także posłanka Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej. - Czy Wy przypadkiem nie rządzicie już 5 lat? – zapytała posłanka.

Głos w sprawie zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. We wpisie na Twitterze powołuje się na słowa Donalda Tuska z 2008 roku, który miał wzywać do niepłacenia abonamentu RTV.

Zobacz także

 - Wiele osób poszło za radą Tuska, w skutek czego popadli w długi. Przyniosło to lawinowy wzrost postępowań wobec dłużników, prowadzonych od 2011 roku przez Pocztę Polską, a od 2013-windykacyjnych przez Urzędy Skarbowe – wyjaśnia KRRiT.

Urząd dodał, że jedynym wyjściem jest umarzanie takich należności. KRRiT wskazała, że ubiegłym roku rozpatrzyła ponad 60 tysięcy takich spraw. – To dwa razy więcej niż za czasów PO-PSL- czytamy we wpisie Rady.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Abonament RTV. Kto powinien go płacić?

Abonament powinien, co do zasady, wnosić każdy posiadacz radia lub telewizji. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł). Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75 rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Abonamentu nie muszą płacić także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza