Zamknij

Abonament RTV do likwidacji? Coraz mniej osób płaci na media publiczne

05.06.2020 16:14
Abonament RTV. Kogo dotyczy? Ile osób faktycznie płaci na media?
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Choć w większości polskich domów znajduje się radio lub telewizor, to mniej niż połowa odbiorców mediów publicznych zarejestrowała ten sprzęt. Jeszcze mniej osób opłaciło abonament.

Telewizor lub radio znajduje się już w większości, bo w 96 proc. polskich domów. Jest ich łącznie ponad 13 milionów, a mniej niż połowa - 48 procent – odbiorców mediów publicznych zdecydowało się zarejestrować odbiornik.

A kto płaci w Polsce abonament? Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała 1/3 zobowiązanych - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Kto płaci w Polsce abonament?

Abonament to fikcja”- czytamy w portalu Wirtualnemedia.pl. Tylko jedna na trzy zobowiązane do tego osoby uiszcza opłaty. Co do zasady, taką opłatę musi wnieść każdy, kto posiada radio lub telewizor. Egzekucją abonamentu zajmuje się Poczta Polska. Nawet listonosze mogą kontrolować, czy w domach znajduje się odbiornik i czy jego właściciele płacą regularnie abonament.

Jak wynika z informacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, opłata abonamentu za jeden miesiąc korzystania z radia w 2020 roku wynosi 7 złotych. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł.

Portal Wirtualnemedia.pl przytacza dane Poczty Polskiej, z których wynika, że na koniec minionego roku zarejestrowano ponad 6 milionów abonentów, z czego 237 tysięcy to odbiorcy instytucjonalni. Zdecydowana większość odbiorców zadeklarowała korzystanie z radia i telewizji. Liczby mówią same za siebie: odbiornik zarejestrowała mniej niż połowa osób, które posiadają radio lub telewizję.

Liczba abonentów regularnie spada – czytamy w serwisie. Jednocześnie coraz więcej osób korzysta ze zwolnienia z opłat abonamentowych. W świetle prawa z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75 rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Abonamentu nie muszą płacić także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Po odliczeniu zwolnionych z abonamentu i tych, którzy nie zarejestrowali odbiornika pozostaje prawie 3 miliony osób zobowiązanych do wniesienia opłaty. Na koniec 2019 roku zrobiło to jednak tylko 31,47 proc., to jest dokładnie 940 011 zobowiązanych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl