Zamknij

Abonament RTV. Poczta Polska nie umarza zadłużenia

01.10.2020 16:00
Abonament RTV. Jak umorzyć zadłużenie?
fot. diy13/Shutterstock (ilustracyjne)

Zalegasz z niezapłaconym abonamentem RTV? Poczta Polska nie ma uprawnień, żeby umorzyć takie długi - podała spółka. Okazuje się, że może to zrobić tylko Krajowa Rada Radiofonii i telewizji (KRRiTV).

Abonament RTV obowiązuje teoretycznie w Polsce wszystkich posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. - Zasady rejestracji odbiorników oraz opłacania i kontroli abonamentu nie zmieniły się. Poczta Polska wykonuje tę usługę na rzecz KRRiTV i wywiązuje się ze swoich obowiązków w tym zakresie. Dodatkowo wprowadzamy udogodnienia dla abonentów i cieszy nas, że coraz więcej osób korzysta z rejestracji odbiornika online – wyjaśniła Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

Jak podkreśliła, spółka wszystkich abonentów traktuje tak samo, bo wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Kilka dni temu w internecie Radosław Sikorski, europoseł PO i były marszałek Sejmu, opublikował swoje pismo do Poczty Polskiej. Odmówił w nim zapłacenia zaległego abonamentu RTV. Tłumaczył, że nie ma odbiornika telewizyjnego i nie pozwala mu na to "klauzula sumienia".

Poczta Polska: nie możemy umorzyć zaległego abonamentu

- Nie możemy spełnić oczekiwań abonentów w kwestii umarzania opłat, bo Poczta Polska nie ma takich uprawnień - przekazała Justyna Siwek.

Zgodnie z prawem tylko KRRiTV, na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty spłatę zaległości abonamentowych, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe

Justyna Siwek

Dodała, że w ostatnim czasie pojawiło się w mediach wiele informacji dot. abonamentu i działalności Poczty z nim związanej, które nie mają poparcia w faktach. - Nie zmieniły się ani przepisy, ani sposób działania pocztowców w tym zakresie - zaznaczyła.

Zobacz także

Poczta przypomniała, że abonament musi płacić każdy właściciel radioodbiornika i telewizora, zarówno osoba fizyczna, jak też podmiot gospodarczy, instytucja. Osoby, które skończyły 75 lat zwolnione są z opłat.

Nie trzeba przy tym wykonywać żadnych formalności. Poczta Polska na podstawie danych z bazy PESEL ustala, kiedy abonent zostaje zwolniony z konieczności opłacania abonamentu. W przypadku pozostałych osób uprawnionych należy w wybranej placówce pocztowej przedstawić odpowiednie dokumenty oraz wypełnić oświadczenie. Wówczas zostaje się zwolnionym z opłat.

Abonament RTV w 2021 roku - stawki 

Od przyszłego roku abonament RTV będzie jeszcze wyższy. Stawki określa nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV).

Obecnie za 1 miesiąc korzystania z radia płacimy 7,00 złotych. W przyszłym roku opłata ta pójdzie w górę o 50 groszy i wyniesie 7,50 zł. Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego należy dziś zapłacić 22,70 zł miesięcznie. W przyszłym roku opłata ta wyniesie 24,50 zł za miesiąc.

Zobacz także

- Utrzymane zostają zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry, za okres dłuższy niż jeden miesiąc – informuje KRRiT.

Choć uiszczenie opłaty z góry opłata się bardziej, to stawki i tak są wyższe. Opłata za dwa miesiące korzystania radia wynosi jednorazowo 13,60 a w przyszłym roku wyniesie o złotówkę więcej. Opłata za trzy miesiące wzrośnie z 20,15 zł do 21,60 zł. Za pół roku zapłacimy nie 39,90 jak dotychczas, lecz 52,80 zł. Opłata radiowa za cały rok z góry to 75,60 złotych, zaś w 2021 roku – 81 złotych.

Stawki za radio i telewizję w 2021 roku to 47,50 za dwa miesiące, za trzy-70,60 złotych, czyli odpowiednio  3 i 5 złotych więcej niż w bieżącym roku. Za pół roku zapłacimy 139,70 złotych, a za cały rok z góry – 264,60 złotych. Dziś te opłaty wynoszą odpowiednio: 129,40 zł i 245,15 zł.

RadioZET.pl/PAP