Zamknij

Abonament RTV. Przełomowy wyrok w sprawie opłat za radio i telewizję

19.08.2020 09:06
Abonament RTV i przełomowy wyrok sądu. Kto nie musi wnosić opłat?
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Wezwany do zapłaty zaległego abonamentu mężczyzna wygrywa w sądzie z Pocztą Polską. Padł przełomowy wyrok w sprawie konieczności wnoszenia opłat za radio i telewizję.

„Gazeta Wyborcza” opisała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sprawa dotyczyła abonenta, któremu fiskus na zlecenie Poczty Polskiej zajął konto bankowe.

 Powód? Mężczyzna miał zalegać z zapłatą abonamentu, a dług miał rosnąć przez ostatnie 14 lat. W konsekwencji zaległości abonamentowe wyniosły kilka tysięcy złotych.

Dłużnik wygrywa z Pocztą Polską. Chodzi o abonament RTV

Abonent poszedł jednak na walkę z Pocztą Polską i skierował sprawę do sądu administracyjnego. Poczta zobligowana do poboru abonamentu tłumaczyła, że mężczyzna musi zapłacić, gdyż zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę do wpłat. Dłużnik upierał się jednak, że w 2004 wyrejestrował odbiornik, jednak po ponad 15 latach nie miał przy sobie dowodu wyrejestrowania.

Zobacz także

Poczta uzasadniała, że kilkanaście lat temu przyznała mężczyźnie numer abonenta, jednak proszona o ujawnienie dowodu przyznania takiego numeru okazało się, że dokumentów nie ma.

Jak czytamy w „Wyborczej”, Poczta miała jedynie wydruki z numerem abonenta. Brakowało dowodu wysłania listu z nadaniem tego numeru i z książeczką do opłat.

Zobacz także

Spór na linii abonent – Poczta Polska zakończył się w sądzie. Prawo stoi jednak po stronie dłużnika, któremu zdaniem sądu, skarbówka na wniosek Poczty nie miała prawa blokować konta. Sąd zauważył, że Poczcie Polskiej brakuje dokumentacji dotyczącej numeru identyfikacyjnego abonenta. Dodatkowe podejrzenia wzbudził fakt, że mężczyzna był ścigany za zaległy abonament dopiero po kilkunastu latach.

W okolicznościach niniejszej sprawy wieloletni brak jakiejkolwiek reakcji wierzyciela na nieuiszczanie opłat abonamentowych należy uznać za usprawiedliwione przeświadczenie strony o braku obowiązku uiszczania opłat abonamentowych

– miał wskazać sąd

W wyroku mowa także o tym, że abonent nie ma obowiązku, by bezterminowo przechowywać dowód wyrejestrowania odbiornika.

Jak czytamy w dzienniku, wyrok ten daje nadzieję dla innych Polaków ściganych za abonament. Zgodnie z orzeczeniem, to Poczta Polska powinna udowodnić, że dłużnik rzeczywiście jest abonentem.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”