Zamknij

Abonament RTV. Listonosze rozpoczynają kontrole

24.02.2020 11:27
Abonament RTV 2020. Ruszają kontrole. Jakie kary?
fot. Shutterstock/Gaurav Paswan (ilustracyjne)

Mimo miliardowego wsparcia dla mediów publicznych rząd chce podreperować wpływy z abonamentu. Niebawem do mieszkań Polaków zapukają listonosze, którzy sprawdzą, czy abonenci uiszczają opłaty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Ile osób w rzeczywistości płaci abonament?

„Super Express” szacuje, że w praktyce tylko jedna trzecia Polaków płaci abonament radiowo-telewizyjny. Pracownicy Poczty Polskiej rozpoczynają kontrole. Sprawdzą, czy abonent ma w domu radio lub telewizor i czy uiszcza wymagane opłaty.

Dziennik tłumaczy, że w momencie kontroli pracownik poczty musi pokazać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Z kolei domniemany abonent musi okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Zobacz także

Kupiłeś telewizor i nie zgłosiłeś tego w placówce pocztowej? Za niezarejestrowany odbiornik trzeba będzie zapłacić karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 złotych – tłumaczy Super Express.

Jeśli nie wpuścimy kontrolera do domu, nie unikniemy kontroli. Pracownik poczty sporządzi notatkę i pojawi się w innym terminie.

Zobacz także

Abonament RTV w 2020 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki abonamentu radiowego i telewizyjnego na 2020 rok. Co do zasady, opłaty wnieść powinien każdy użytkownik tych mediów.

  •  Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75. rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Abonamentu nie muszą płacić także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

2 mld na media publiczne

Choć pracownicy poczty kontrolują, czy wszyscy płacą abonament i nakładają na uchylających się od tego obowiązku kary, państwo i tak wspiera media publiczne. W ciągu ostatnich czterech lat te otrzymały ponad 4 mld złotych rekompensaty z tytułu strat abonamentowych. W lutym Sejm zdecydował o przyznaniu kolejnej transzy – prawie 2 mld złotych na TVP i Polskie Radio.

RadioZET.pl/KRRiT/”Super Express”