Zamknij

Abonament RTV. Poczta Polska apeluje o zniesienie opłat

09.06.2020 14:43
Abonament RTV 2020. Poczta Polska chce zniesienia poboru opłat
fot. mady70/Shutterstock (ilustracyjne)

To już oficjalne stanowisko. Poczta Polska zwróciła się do urzędów centralnych o umożliwienie zaprzestanie poboru opłat abonamentowych. Konieczne są do tego jednak decyzje na poziomie ministerialnym. 

Abonament RTV ściągany jest od gospodarstw domowych, które na Poczcie Polskiej zarejestrują posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Jednak podczas "zamrożenia" gospodarki z powodu pandemii koronawirusa wielu Polaków wpadło w finansowe tarapaty. 

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" podała, że skarbówka ściągała zaległy abonament z kont seniorów, którzy zalegają z opłatami. 

Abonament RTV nie będzie ściągany

Poczta wyjaśniła w opublikowanym komunikacie, że ma to związek z "z intencją wyrażoną przez ministra aktywów państwowych pana Jacka Sasina w dniu 7 czerwca br. w zakresie wstrzymania realizacji przez Pocztę Polską S.A. zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych".

Zobacz także

Wicepremier Sasin napisał w niedzielę na Twitterze, że zwrócił się do Poczty o wstrzymanie ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego w związku z koronawirusem.

"Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie" - poinformował Sasin.

Poczta Polska wyjaśniła, że we wtorek skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz ministrów finansów i infrastruktury z prośbą "o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu" wykonanie intencji Sasina.

Zgodnie z prawem, to minister infrastruktury nadzoruje Pocztę Polską. Poczta ma również umowę z KRRiT na ściąganie abonamentu. Przy abonamencie wykorzystywane są również przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, stąd - jak wytłumaczono - zwrócono się także do właściwego w tej sprawie Ministra Finansów.

Poczta Polska dodała, że zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie decyzje odnośnie umorzenia należności może podejmować wyłącznie KRRiT.

Zobacz także

"Z informacji podanych opinii publicznej przez samą KRRiT w dniu 7 czerwca br. za pośrednictwem oficjalnego profilu na Twitterze, w ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła 60 tys. tego typu spraw. To dwa razy więcej w porównaniu do analogicznych decyzji podejmowanych przez poprzednią Radę. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, mają możliwość zwrócenia się z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - dodano.

Operator pocztowy poinformował ponadto, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do abonamentu należy zgłaszać swoje wątpliwości do Poczty Polskiej bądź ubiegać się o umorzenie tej opłaty do KRRiT.

Pytania można zgłaszać za pośrednictwem maila (rtv.eod@poczta-polska.pl) bądź telefonicznie (43 8420606).

RadioZET.pl/PAP