Zamknij

Abonament RTV. Rząd daje możliwość rezygnacji przez internet

29.04.2020 16:09
Abonament RTV 2020. Jak zrezygnować? Można złożyć wniosek przez internet
fot. Goran Bogicevic/Shutterstock (ilustracyjne)

W ramach tarczy antykryzysowej 3.0 rząd proponuje wprowadzić możliwość złożenia wniosku o rezygnację z płacenia abonamentu RTV przez internet. Do tej pory było to możliwe tylko drogą tradycyjną.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Abonament radiowo-telewizyjny płaci około 31 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały posiadanie radia lub telewizora - wynika ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) za 2018 rok. Aby pokazać skalę osób odprowadzających daninę na media publiczne trzeba pokreślić, że telewizory i radia posiada w Polsce 96,4 proc., a tylko połowa z nich jest zarejestrowana do opłacania abonamentu.

Wnioski o rezygnację z opłat abonamentowych można składać do tej pory tylko papierowo. 

Zobacz także

Dlatego w projekcie ustawy o uzupełnieniu tarczy antykryzysowej pojawił się zapis umożliwiający zrobienie tego przez internet - przez system elektronicznych operatora pocztowego lub pocztę elektroniczną.  

Taka forma ma obowiązywać jednak tylko podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Elektroniczną rezygnację z opłat abonamentowych można składać jednak tylko przez okres do 60 dni od momentu zniesienia obu stanów.

Debatę nad uzupełnieniem tarczy antykryzysowej w środę rozpoczął Sejm. 

Zobacz także

Abonament RTV. Ile wynosi w 2020 roku?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki abonamentu radiowego i telewizyjnego na 2020 rok. Co do zasady, opłaty wnieść powinien każdy użytkownik tych mediów.

  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł),
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75. rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Abonamentu nie muszą płacić także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl