Zamknij

Abonament RTV. Największa kwota dla Telewizji Polskiej

03.10.2019 12:56
Abonament RTV 2019. Większość środków zostanie przeznaczona na TVP
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) rozdzieliła pomiędzy media publiczne wpływy z abonamentu na podstawie prognozy na przyszły rok. Połowa z puli około 650 mln zł trafi do Telewizji Publicznej (TVP).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Abonament RTV ma być płacony obowiązkowo przez wszystkich posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Zebrane opłaty następnie są rozdzielane pomiędzy mediami publicznymi na realizację ich misji.

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, KRRiTV podjęła uchwałę na temat podziału środków z abonamentu, które trafią do mediów publicznych w przyszłym roku.

Zobacz także

Większość pieniędzy z abonamentu do TVP

Krajowa Rada prognozuje, że w 2020 roku otrzyma z abonamentu 650 mln zł. Do kogo trafią te środki?

Przede wszystkim do TVP, która otrzyma aż 50,99 proc. wpływów z abonamentu. Dokładnie nie więcej niż 331 429 300 zł. Warto podkreślić, że 39 proc. tej puli trafi na realizację programów regionalnych w oddziałach terenowych telewizji publicznej.

Jedna czwarta – dokładnie 24,50 proc. – trafi do Polskiego Radia (nie więcej niż 159 279 705 zł). Pozostała część zostanie przeznaczona spółkom regionalnym Polskiego Radia – 24,506 proc. wpływów i nie więcej niż 159 290 995 zł. 

Jeśli do KRRiTV trafi więcej niż prognozowane 650 mln zł z abonamentów, to te środki zostaną ponownie rozdzielone pomiędzy spółki mediów publicznych po analizie kosztów poniesionych na zadania misyjne.

Zobacz także

W przyszłym roku wysokość opłat abonamentowych pozostanie bez zmian. Za używanie odbiornika telewizyjnego lub radia i telewizji wynosi 22,70 zł za miesiąc, a za używanie tylko radia – 7 zł za miesiąc.

W przypadku wniesienia jednej całorocznej opłaty właściciel radia i telewizora lub samego telewizora zapłaci 245,15 zł. W przypadku posiadania tylko radia – 75,6 zł. 

Portal przypomniał, że na koniec ubiegłego roku zobowiązania z tytułu opłaty abonamentowej uregulowało tylko 994 637 osób. Natomiast tylko połowa gospodarstw domowych zarejestrowała odbiorniki telewizyjne i radiowe. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl