Zamknij

Abonament RTV. Od początku roku znaleziono 9,5 tys. telepajęciarzy

30.09.2019 16:31
Abonament RTV 2019. Od początku roku znaleziono 9,5 tys. telepajęciarzy
fot. Concept Photo/Shutterstock (ilustracyjne)

Sześć i pół miliona złotych - kary o takiej wartości od stycznia do sierpnia tego roku nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) oraz Poczta Polska na tzw. telepajęciarzy. To osoby, które mają w swoich domach telewizory, ale ich nie zarejestrowali i nie płacą abonamentu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Money.pl, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku KRRiTV oraz krajowy operator pocztowy znaleźli około 9,5 tys. telepajęciarzy. Najwięcej w województwie pomorskim, a najmniej w lubuskim.

W sumie na osoby posiadające telewizory, ale nie płacące abonamentu nałożono 6,5 mln zł kary. 

Zobacz także

Uwaga na odsetki

Telepajęciarze muszą się liczyć z opłatą w wysokości nawet 30. stawek abonamentowych, jeśli zostaną przyłapani na korzystaniu z niezarejestrowanego telewizora. Obecnie ta kara wynosi 681 złotych - po połowie dzieli się nią KRRiTV oraz Poczta Polska.

Kontroli dokonują listonosze, którzy po znalezieniu w danym mieszkaniu niezarejestrowanego odbiornika, mogą nałożyć karę 30-krotności abonamentu.

W ciągu ostatnich 16 lat (2003-2019) znaleziono w sumie ponad 60 tys. telepajęciarzy, którzy zapłacili 39 mln zł kar.

Według szacunków Money.pl, kontrolerzy działają w bardzo szybkim tempie i do końca roku mogą odnaleźć około 14 tys. osób korzystających z niezarejestrowanych telewizorów. Dla porównania - w ubiegłym roku wykryto około 8,3 tys. telepajęciarzy, na których nałożono opłaty o wartości 5,7 mln zł.

Co ciekawe - w latach 2005-2011 KRRiTV nie notowała żadnych przychodów z tytułu kar dla telepajęciarzy. Kontrole na dobre rozpoczęły się dopiero siedem lat temu. 

Zdaniem portalu większe kłopoty finansowe czekają tych, którzy zarejestrowali telewizory i przestali płacić abonament niż ci bez zgłoszenia faktu posiadania odbiornika. Na przykład suma za składki i odsetki za niepłacony abonament to aż 1362 zł (22,7 zł za każdy miesiąc).

Każdy, kto nabywa pierwszy raz radio lub telewizor powinien w ciągu 14 dni od zakupu zarejestrować odbiornik za pośrednictwem Poczty Polskiej. Z kolei abonament jest nakładany od kolejnego miesiąca. 

Zobacz także

Abonament RTV - ile wynosi?

W 2019 roku wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej za odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za cały rok wyniesie 84 zł), a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Jak podała Poczta Polska osoby, które do 25 stycznia 2019 r. zapłaciły opłatę abonamentową za cały rok, otrzymali 10-procentową zniżkę.

Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem - w terminie do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl