Zamknij

Pierwsza decyzja UOKiK po wyroku trybunału. Aasa odda pieniądze klientom

24.09.2019 11:51
Firma Aasa zwróci koszty kredytu
fot. Shutterstock/ fizkes (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza instytucje finansowe po wyroku TSUE. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł wówczas, że banki muszą zwrócić klientom koszty zaciągnięcia kredytu w przypadku jego szybszej spłaty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wziąłeś kredyt w firmie Aasa i spłaciłeś go przed terminem? Złóż reklamację i żądaj zwrotu proporcjonalnej części opłaty przygotowawczej – apeluje UOKiK.

Jak czytamy w komunikacie, zatrzymywanie tych środków przez spółkę było bezprawne, a klientom należy się zwrot pieniędzy.

Zobacz także

To pierwsza decyzja urzędu po wyroku TSUE. Dotyczy ona spółki Aasa Polska, która udziela kredytów konsumenckich. W przypadku ich spłaty przed terminem Aasa, rozliczając się z klientami, nie zwraca proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. 

Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. Jeśli je pobrali wcześniej – wówczas powinni je zwrócić konsumentom – czytamy w komunikacie UOKiK.

Zobacz także

UOKiK zobowiązał spółkę do zwrotu pieniędzy i zawiadomieniu o decyzji urzędu wszystkich kredytobiorców, którzy po 16 maja 2016 roku przed terminem spłacili pożyczkę. W piśmie lub drogą elektroniczną musi ich poinformować, że mogą złożyć reklamację.

Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów.

– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

 RadioZET.pl/UOKiK