Zamknij

Uwaga na fałszywych kontrolerów. Rolnicy padli ofiarą oszustów

30.01.2020 12:21
ARMiR. Maile z fakturą do zapłaty. Rolnicy muszą uważać na fałszywe wiadomości
fot. Shutterstock/jefftakespics2 (ilustracyjne)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje o ostrożność w związku z podejrzanymi mailami, które otrzymali rolnicy. Oszuści podszywają się pod urzędników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Do agencji zgłosili się rolnicy, którzy otrzymały e-maile będące rzekomo wysyłane przez pracowników ARiMR – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Jak wskazuje ARiMR, wiadomości te zawierają link do pobrania faktury.

 Informujemy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest nadawcą tych wiadomości. Samo odebranie i przeczytanie maila nie stanowi zagrożenia, natomiast kliknięcie na link przekierowuje na stronę, z której pobierane jest potencjalne złośliwe oprogramowanie 

– informuje ARiMR

Agencja radzi, by dla bezpieczeństwa usunąć taką wiadomość bez prób otwierania linków lub załączników.

Zobacz także

O sprawie pisze także „Nasz Dziennik”. Adresaci fałszywych wiadomości mieli zostać wezwani do uregulowania długu i opłacenia załączonej faktury.

Po kliknięciu w link następowało przekierowanie na stronę, z której automatycznie pobierane jest złośliwe oprogramowanie lub wirusy" - napisano w tekście.

Zobacz także

Jak podkreśliła cytowana przez gazetę policja, każdy użytkownik internetu powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci, m.in. zainstalować na komputerze oprogramowanie antywirusowe, oraz dbać o to, by na bieżąco było ono aktualizowane. Nie powinno się również otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila. "Szczególnie ważne jest również to, żeby nie przesyłać e-mailem" żadnych danych osobowych" - czytamy.

Przestrzegamy rolników, żeby nie dali się nabrać fałszywym kontrolerom, którzy podszywają się pod pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 

– zaznacza dla dziennika rzecznik prasowy ARiMR Paweł Mucha

Dodaje, że w razie najmniejszych podejrzeń należy zadzwonić do biura powiatowego lub oddziału regionalnego Agencji.

Zobacz także

Rolnicy to kolejny cel oszustów w sieci. Fałszywe wiadomości otrzymali wcześniej m.in. podatnicy od oszustów podszywających się pod skarbówkę, a także klienci banków i osoby korzystające z usług telekomunikacyjnych.

RadioZET.pl/PAP