Zamknij

Marek W. podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami

Olga Papiernik
26.03.2018 11:48
kajdanki
fot. East news

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała urzędnika jednego z resortów gospodarczych podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - wynika z informacji PAP. Według "Wiadomości" TVP1 zatrzymany Marek W. został aresztowany na trzy miesiące.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Informację o zatrzymaniu Marka W., do którego doszło 23 marca, potwierdził PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Wiadomości", które jako pierwsze poinformowały o zatrzymaniu, podały, że "akcja ABW jest skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw Unii Europejskiej", a "Marek W. utrzymywał kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie".

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. 

Warszawski sąd do 21 czerwca aresztował Marka W.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla urzędnika. - Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji - powiedział w rozmowie z PAP Żaryn.

Wyjaśnił, że Marek W. jako urzędnik jednego z resortów gospodarczych w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. 

- Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych wniesie o przedstawienie posłom komisji informacji na temat sprawy i działań urzędnika jednego z ministerstw gospodarczych Marka W. zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa - powiedział PAP przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS).

Opioła przypomniał, że kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na pierwszą połowę kwietnia. Prawdopodobnie wtedy komisja będzie chciała zająć się tą sprawą - zaznaczył w rozmowie z PAP. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 11-12 kwietnia.

Jaki o zatrzymaniu Marka W.: polskie państwo wreszcie potrafi radzić sobie z problemami

Jeżeli potwierdzą się informacje, że zatrzymany przez ABW urzędnik Marek W. szpiegował na rzecz Rosji, to jego zdemaskowanie i zatrzymanie będzie dużym sukcesem polskiego państwa, które wreszcie potrafi radzić sobie z takimi problemami - powiedział wiceszef MS Patryk Jaki.

Jaki był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o zatrzymanie przez ABW urzędnika jednego z resortów gospodarczych, podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Marek W. został aresztowany na trzy miesiące.

- Jeżeli te informacje się potwierdzą i rzeczywiście potwierdzi się informacja, że ta osoba szpiegowała na rzecz Rosji, to (...) jestem zadowolony, że państwo potrafi sobie wreszcie z takimi problemami radzić - powiedział Jaki.

- Polskie państwo - jak ktoś to zdefiniował - przez lata III RP, było państwem teoretycznym, wreszcie w praktyce potrafi sobie radzić również z tak skomplikowanymi problemami. Jeżeli się okaże, że ta osoba rzeczywiście szpiegowała na rzecz Rosji, została zdemaskowana i złapana, to będzie duży sukces polskiego państwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Prokuratura w żaden sposób nie informuje i nie komentuje działań wobec Marka W., zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ze względu na niejawny charakter postępowania - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Zatrzymany przez ABW urzędnik jednego z ministerstw gospodarczych usłyszał prokuratorski zarzut szpiegostwa. Prokuratura wniosła do sądu o trzymiesięczny areszt wobec Marka W. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Prok. Bialik nie chciała poinformować, która jednostka prokuratury zajmuje się tą sprawą. PAP ustaliła, że nie są to: prokuratury okręgowa i rejonowa w Warszawie. Według nieoficjalnych informacji śledztwo nadzoruje mazowiecki zamiejscowy wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

PAP/Aleksander Główczewski/OP