Zamknij

900 000 zł z tarczy antykryzysowej dla biznesów Rydzyka

18.01.2021 21:22
ojciec Tadeusz Rydzyk
fot. Jozef Ostrowka/REPORTER/East News

Ministerstwo Rozwoju podało dokładne kwoty, jakie podmioty zależne od ojca Rydzyka otrzymały w ramach pomocy dla przedsiębiorstw dotkniętych przez pandemię COVID-19. Do długiej listy dotacji, dofinansowań oraz  zleceń należy dodać ponad 900 000 zł.

Tarcza antykryzysowa powstała, żeby pomóc przedsiębiorstwom zmagającym się ze skutkami wprowadzenia lockdownu i ograniczenie działalności. Wiele biznesów zostało zmuszonych do sięgnięcia po te środki, żeby uratować miejsca pracy i zminimalizować straty. Rękę po wsparcie od państwa wyciągnęły także biznesy zależne od ojca Rydzyka.

Łącznie otrzymały ponad 900 000 zł, co w porównaniu do innych kwot, jakimi państwo zasiliło projekty redemptorysty, jest kwotą niską. Może jednak wzbudzać rozdrażnienie u przedsiębiorców, którzy nie mogą liczyć na tak wyjątkowe względy u rządzących.

Ponad 900 000 zł pomocy dla biznesów rydzyka z tarczy antykryzysowej

Kolejne przepływy finansowe na linii rząd – podmioty Rydzyka ujawnia senator Krzysztof Brejza, który podsumowuje wszystkie przypadki finansowania redemptorysty. Tym razem polityk opublikował odpowiedź, jaką otrzymał od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Senator podkreślił, że skierował zapytania o wspieranie podmiotów ojca Rydzyka do wszystkich resortów. Niemal wszystkie przyznają, że przekazywały spółkom redemptorysty pieniądze: w ramach dotacji oraz płacąc za zamówione usługi.

Brejza ujawnił między innymi, że Ministerstwo Zdrowia zapłaciło TV Trwam 420 000 zł za promowanie Narodowej Strategii Onkologicznej. Polityk podkreślił, że pieniądze te lepiej było przekazać systemowi ochrony zdrowia, który szczególnie w czasach pandemii potrzebuje wsparcia bardziej, niż imperium biznesowe ojca Rydzyka.

MRPiT stwierdziło, że nie przekazywało spółkom Rydzyka żadnych dotacji. Podmioty te dostały jednak pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej.

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że wsparcie zostało skierowane do Fundacji Lux Veritatis - w kwocie 335 tys. 669,25 zł (w maju 2020); Nasza Przyszłość sp. z o.o. - w kwocie 27 tys. 667,77 zł (w lipcu 2020) oraz BONUM sp. z o.o. - w kwocie 539 tys. 813,94 zł (w lipcu 2020). Łącznie to ponad 900 000 zł.

Najwięcej środków prosto z budżetu państwa zostało przekazane na budowę muzeum Jana Pawła II: w budżecie z 2020 roku zapisano na to niemal 85 mln zł.

Pieniądze płyną do spółek redemptorysty nie tylko z Ministerstwa Zdrowia. MON na przykład przekazał Fundacji Lux Verits prawie 100 000 zł za organizację czterech pokazów filmowych o rotmistrzu Pileckim. MSZ zaś od 2016 roku wpłacił na rzecz spółek zależnych od Rydzyka ponad 625 000 zł.

RadioZET.pl/Onet.pl