Zamknij

8 lat więzienia za dom 70 metrów bez zezwolenia. Kruczki w Polskim Ładzie

14.09.2021 08:25
budowa domu
fot. Wojciech TRACZYK/East News

Jeśli dom 70 metrów bez zezwolenia nie jest budowany, żeby zaspokoić „własne potrzeby mieszkaniowe”, budującemu grozi do 8 lat więzienia – wynika z najnowszej wersji przepisów, które mają zostać przyjęte w ramach Polskiego Ładu.

Polski Ład ma przede wszystkim zmienić system podatkowy w Polsce, część tworzonych przez rząd rozwiązań dotyczyć będzie także innych obszarów. Jedną z najbardziej wyczekiwanych ustaw jest prawo umożliwiające wybudowane domu o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia.

Rząd stara się wkomponować w przepisy zabezpieczenia mające zapobiec wykorzystaniu ich przez deweloperów, którzy bez pozwolenia stawialiby całe osiedla małych domków na sprzedaż. Pierwszym pomysłem było uzależnienie możliwości budowy od powierzchni działki – na jeden dom na zgłoszenie miałoby przypadać co najmniej 1000 metrów kwadratowych ziemi. W nowej, przyjętej już przez Radę Ministrów wersji mowa jest już nawet wprost o karach dla osób, które dom bez zezwolenia postawią nie w celu „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Problemem jest jednak to, że nie do końca wiadomo, jak te „potrzeby” będą rozumiane.

Dom 70 metrów na zgłoszenie. 8 lat więzienia, jeśli się w nim nie zamieszka?

Domy 70 metrów bez zezwolenia można będzie budować w Polskim Ładzie tylko „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Kto tego warunku nie dotrzyma, temu – zgodnie ze znajdującym się w przepisach odwołaniem bezpośrednio do kodeksu karnego – grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zapis ma zapewne zniechęcić deweloperów do budowy gotowych obiektów na sprzedaż, może jednak stworzyć realne problemy także dla osób, które taki dom planują wybudować, ale niekoniecznie same zamierzają w nim zamieszkać. Przykładów można mnożyć: najprostszym jest zbudowanie domu dla dziecka. Czy będzie to „zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”? Można mieć wątpliwości, a od nich już tylko kilka kroków do oskarżenia i procesu.

Nie wiadomo, jak zapis o „zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych” byłby stosowany w praktyce. Czy wybudowanie domu, w którym się nie zamieszka, będzie złamaniem prawa? Czy – sprowadzając nowe zapisy do absurdu – dom bez pozwolenia można będzie budować tylko systemem gospodarskim i samodzielnie, gdyż każdy specjalista, który przyczyni się do powstania nieruchomości, będzie zagrożony więzieniem? Przecież można dowieść, że nie go budował na własne potrzeby.

A to nie koniec niespodzianek, które znalazły się w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy. Z przepisów zniknął zapis ograniczający powierzchnię użytkową domu bez pozwolenia do maksymalnie 90 metrów kwadratowych.

Eksperci zadeklarowali „Rzeczpospolitej”, że w praktyce oznaczać to będzie możliwość wybudowania bez pozwolenia domu mającego nawet 200 metrów kwadratowych. Do 70 metrów kwadratowych na parterze i kolejnych 70 metrów kwadratowych na pierwszej kondygnacji dodać można będzie bowiem antresole, które nie są wliczane do metrażu.

Tak duża konstrukcja, budowana bez pozwolenia, zatwierdzenia planów czy kierownika budowy może okazać się zbyt ambitna dla części korzystających z przygotowywanego prawa do postawienia domu na zgłoszenie.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/money.pl