Zamknij

Trzy czwarte Ukraińców w Polsce korzysta z polskich usług sieci komórkowych

Olga Papiernik
25.06.2018 15:54
kobieta z komórką
fot. east news

Trzy czwarte Ukraińców przebywających w Polsce korzysta z usług operatorów komórkowych, a połowa wykupuje pakiet internetu, wynika z "Barometru Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018". Z kolei korzystanie z polskich usług bankowych deklaruje zaledwie 13% obywateli Ukrainy. Eksperci Personnel Service wskazują, że Ukraińcy najchętniej wybierają oferty specjalnie stworzone z myślą o ich potrzebach.

- Wiele firm usługowych, w momencie pojawienia się na polskim rynku pracy aż miliona osób z Ukrainy, zobaczyło dla siebie szansę na przyciągnięcie nowej grupy klientów. Zaczęły przygotowywać specjalne oferty skrojone z myślą o potrzebach pracowników z Ukrainy, tłumaczyć dokumenty na język ukraiński, a w wielu miejscach pojawili się ukraińskojęzyczni konsultanci. Wszystko po to, żeby właśnie po ich usługi sięgnęli pracownicy zza wschodniej granicy - powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Zobacz także

Najpopularniejsze polskie usługi wśród Ukraińców

Trzy najczęściej wybierane usługi przez pracowników z Ukrainy pracujących w Polsce to oferty operatorów komórkowych (72%), pakiet Internetu (49%) oraz telewizja (32%). Pierwsze dwa produkty, czyli telefon i Internet, są kluczowe z punktu widzenia kontaktu z rodziną, która zostaje na Ukrainie. Jak wskazuje 39% Ukraińców, długotrwała rozłąka z najbliższymi to najtrudniejszy element emigracji zarobkowej. Telewizja to element informacyjno-rozrywkowy, który pozwala również poznać lepiej kulturę kraju i osłuchać się z językiem, podano także.

Zobacz także

Polskie banki już tak nie przyciągają Ukraińców

Mniej chętnie pracownicy z Ukrainy decydują się na otwieranie rachunków osobistych w polskich bankach, mimo że te instytucje jako jedne z pierwszych stworzyły specjalne oferty dla tej grupy klientów. Z "Barometru Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018" wynika, że z bankowości korzysta 13% obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Podobny odsetek realizuje przekazy pieniężne w wybranej instytucji finansowej. Co ciekawe, pracownicy z Ukrainy rzadko wysyłają pieniądze do rodziny na Ukrainie - nie robi tego aż 61% osób.

Jedną z instytucji finansowych najchętniej wybieranych przez obywateli Ukrainy jest Bank Zachodni WBK.

- Ukraińcy do codziennego funkcjonowania w naszym kraju, poza pracą, potrzebują podstawowych usług, w tym finansowych. W naszym banku konta osobiste posiada ponad 75 tys. klientów z Ukrainy. Dokładamy wszelkich starań, żeby kierować do nich zrozumiałą i spersonalizowaną ofertę. Zaczęliśmy od uruchomienia infolinii w języku ukraińskim, przetłumaczyliśmy dokumenty i uruchomiliśmy specjalną stronę internetową po ukraińsku. Dzięki temu osoba decydująca się na konto osobiste i podpisująca dokument ma pewność, że rozumie warunki - stwierdził dyrektor Obszaru Marketingu Detalicznego i Rozwoju Oferty w BZ WBK Marcin Pawłowski.

Zobacz także

Ukraińcy nie chcą się ubezpieczać w Polsce

W raporcie zwrócono uwagę, że na pakiet ubezpieczenia w Polsce decyduje się co dziesiąty pracownik z Ukrainy (9 proc.). "Ten element jest nisko w hierarchii potrzeb pracujących w naszym kraju cudzoziemców. Jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszy się prywatna opieka medyczna, na którą pozwala sobie tylko 6 proc. Ukraińców. Z usług prawnych korzysta tylko 1 proc. osób" - dodano.

Zobacz także

PAP/Paweł Żebrowski/ISBnews/OP