Zamknij

Lockdown: 70 mln zł wsparcia dla kolejnej branży

04.02.2021 16:45
Lockdown: 70 mln zł wsparcia dla kolejnej branży
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Lockdown spowodował znaczne straty w wielu sektorach gospodarki. Tarcza finansowa ma rekompensować przedsiębiorstwom część poniesionych strat. Tym razem rząd przekaże 70 mln zł do kolejnej branży.

Lockdown wpływa na kolejne sektory gospodarki.  Firmy związane z e-commerce i handlem w dużej części notują wzrosty. Natomiast biznesy usługowe, działające stacjonarnie w większości odnotowują spadki. Gdy Jarosław Gowin chce odmrożenia gospodarki to równolegle prezydent Andrzej Duda porównuje sytuację w Polsce do naszych zachodnich sąsiadów i tłumaczy, że  inni mają gorzej.

Aby pomóc pokrzywdzonym, rząd wprowadził pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Równocześnie premier Mateusz Morawiecki prosi przedsiębiorców o cierpliwość, mówiąc żeby wytrzymali jeszcze chwilę, najlepiej tak do czerwca.

Tarcza finansowa: 70 mln zł wsparcia

Kolejne pokrzywdzone branże brane są pod lupę rządzących. Tym razem wsparcie powędruje do sektora lotniczego. Firmy działające w tej branży dostaną 70 mln zł.

Na rządową subwencję mogą liczyć firmy prowadzące działalność usługową, wspomagającą transport lotniczy. Dokładnie podmioty zarządzające portami i agenci handlingowi.

Lockdown: pokrzywdzone lotnictwo

Resort finansów podkreśla, że sektor lotniczy jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa.

Pieniądze zostaną przyznane na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 roku w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Dokument wszedł w życie w poniedziałek 1 lutego.

Lockdown: wsparcie dla załogi lotniczej

Przedstawiciele załogi lotniczej, którzy realizują usługi w ramach B2B także mogą liczyć na wsparcie.

Wyszliśmy naprzeciw postulatom branży i wnioskowaliśmy o wsparcie dla firm prowadzących działalność usługową wspomagającą transport lotniczy. Pomoc ta to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania podmiotów lotniczych, do których trafi prawie 70 mln złotych.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury

Wiceminister infrastruktury dodał także, że jest to dobra droga, aby uratować setki miejsc pracy.

Wsparcie dla lotnictwa. Na co pójdą pieniądze?

Z informacji podanych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że przekazana kwota zostanie rozdysponowana na cztery podstawowe instrumenty pomocy:

  • wypłaty świadczenia na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników
  • wypłatę ponownego świadczenia postojowego
  • dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (do 5 tys. zł)
  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne,Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń 2021 lub okres od grudnia do stycznia 2021 r.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 r. branża lotnicza otrzymała już pomoc rządową. Wówczas 142 mln zł trafiły do 11 regionalnych portów lotniczych w całej Polsce.

Poza branżą lotniczą wsparcie finansowe od rządu kierowane jest również m.in. do sektora hotelarskiego, gastronomii, restauracji, obiektów kulturalnych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, sprzedawców detalicznych żywności na straganach i targowiskach.

Na pomoc dla firm rząd przeznaczył łącznie 5,1 mld zł.

RadioZET.pl/PAP