Zamknij

Część sklepów nie zastosowało się do ograniczenia handlu w niedziele

Olga Papiernik
27.06.2018 14:40
zakaz handlu w galerii
fot. Marek Maliszewski/east news

Kontrole wykazały wysoki stopień respektowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta; w 7 proc. przypadków sklepy zostały otwarte wbrew prawu - poinformowała w środę Państwowa Inspekcja Pracy.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwa spotkanie udziałem m.in. wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda, związkowców i pracodawców na temat ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Informację na temat respektowania ustawy przedstawił zastępca Głównego Inspektora Pracy Bogdan Drzastwa.

Z danych inspekcji wynika, że od momentu wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta inspektorzy pracy z własnej inicjatywy, lub w związku ze zgłoszeniami na telefony dyżurne w Okręgowych Inspektoratach Pracy, przeprowadzili ponad 8,3 tys. kontroli placówek handlowych, które były otwarte w dni objęte zakazem handlu. "Inspektorzy pracy tylko w 7 proc. przypadków stwierdzili, że sklepy zostały otwarte wbrew prawu" - poinformowała Inspekcja.

"Reasumując, kontrole wykazały wysoki stopień respektowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W realizację przeprowadzonych działań kontrolnych zaangażowanych zostało, jak dotychczas, ponad 900 inspektorów pracy" - napisano w sprawozdaniu.

PIP podkreśliła, że w związku ze złamaniem ograniczenia handlu inspektorzy nałożyli 223 mandaty karne na kwotę 240 tys. zł, skierowali 242 wnioski o ukaranie do sądu oraz zastosowali 145 "środków oddziaływania wychowawczego". "Łącznie, działaniami kontrolnymi i sprawdzającymi, Państwowa Inspekcja Pracy objęła prawie 16 tys. placówek handlowych" - zaznaczono.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią, handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z pewnymi wyjątkami.

Zobacz także

PAP/Paweł Żebrowski, Karolina Kropiwiec/OP