Zamknij

6 grudnia niedzielą handlową? „Sklepy są przygotowane”

03.12.2020 20:20
Czy 6 grudnia będzie niedzielą handlową?
fot. Marek BAZAK/East News

Sklepy przygotowują się do ekstra niedzieli handlowej, choć jej losy nie są jeszcze przesądzone. Branża czeka na podpis prezydenta pod ustawą łagodzącą zakaz handlu.

Zakaz handlu zostanie zliberalizowany. Ustawa wprowadzająca dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia czeka już tylko na podpis prezydenta.

- Sklepy są w pełni przygotowane na otwarcie 6 grudnia pod względem zatowarowania, obsady pracowników i środków bezpieczeństwa - ocenia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Niedziela handlowa 6 grudnia. Sprzedawcy czekają na ruch prezydenta

Branża czeka na podpis prezydenta pod ustawą wprowadzającą ekstra niedziele handlową. Jak podano w uzasadnieniu projektu „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.”

Zobacz także

Jeśli prezydent podpisze ustawę, zakupy zrobimy nie tylko 13 i 20 grudnia, ale także w mikołajki. POHiD deklaruje gotowość na dodatkowe zakupy w niedziele i apeluje o zniesienie handlu także 27 grudnia. Wówczas wszystkie niedziele tego miesiąca byłyby handlowe.

Jak podkreśliła prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz, dodatkowa handlowa niedziela w grudniu to najlepsze rozwiązanie dla konsumentów, gdyż rozłożenie ruchu klientów na 7 dni pozwoli Polakom zrobić świąteczne zakupy w wygodny i bezpieczny sposób.

Solidarność protestuje. Czy związkowcy wpłyną na decyzję prezydenta?

Związkowcy z Solidarności zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by do poniedziałku 7 grudnia  nie podpisywał nowelizacji ustawy, która zniesie zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia.

Jak czytamy w liście napisanym przez związkowców, „obok zdających egzamin pracowników służby zdrowia i innych stojących na pierwszej linii frontu z pandemią, są pracownicy handlu – jedna z najbardziej narażonych na zakażenie grup zawodowych”

Zobacz także

Solidarność wskazuje, że w ostatnich miesiącach przybyło zakażeń koronawirusem w tej grupie zawodowej, a w sklepach brakuje rąk do pracy.

„Ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że pracownicy, którzy pozostali w sklepach, wypełniają obowiązki 2-3 osób. Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego”  - zaznaczyli związkowcy.

Prezydent wielokrotnie udowodnił w przeszłości, że dostrzega i rozumie pracowników handlu. Dlatego prosimy, aby wstrzymał się Pan z podpisaniem tzw. ustawy covidowej do poniedziałku 7 grudnia. To obecnie jedyny sposób, aby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi 

Solidarność

Zgodnie z obowiązującym prawem zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. W niedziele niehandlowe nadal można sprzedawać, jeśli za ladą stanie właściciel sklepu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP