Zamknij

Sieć 5G nie przenosi koronawirusa. Negatywne skutki teorii spiskowej

21.04.2020 12:49
5g a koronawirus. Rośnie liczba ataków na infrastrukturę przez teorię spiskową
fot. OLI SCARFF/AFP/East News, pikrepo.com (ilustracyjne)

Czy transfer danych przez technologię 5G przenosi koronawirusa? Nie, ale i tak wielu Europejczyków uwierzyło w tę absurdalną teorię spiskową. Co gorsza niektórzy niszczą infrastrukturę telekomunikacyjną oraz atakują pracowników telekomów - podał dziennik "Le Monde".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak zaznacza gazeta teorie łączące rozwój sieci 5G z pandemią koronawirusa nie mają żadnych naukowych podstaw.

Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na swojej stronie prostującej fałszywe informacje dotyczące pandemii, przypomina, że wirus nie może przenosić się poprzez fale elektromagnetyczne.

Rośnie liczba ataków z powodu teorii o sieci 5G

Francuski dziennik opisuje jednak, że w całej Europie dochodzi do coraz częstszych ataków na infrastrukturę 5G. Najwięcej spośród nich zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, gdzie maszty telekomunikacyjne są niszczone od początku kwietnia.

W weekend wielkanocny prawie dwadzieścia masztów zostało uszkodzonych lub podpalonych.

Przedstawiciel związku zawodowego pracowników brytyjskiego sektora telekomunikacyjnego powiedział "Le Monde", że odnotowano ponad pięćdziesiąt prób podpalenia anten oraz ponad osiemdziesiąt aktów agresji lub prób zastraszenia wymierzonych w pracowników firm telekomunikacyjnych.

Do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną doszło także w Irlandii, Holandii, Belgii, na Cyprze, a nawet w Nowej Zelandii. Według dziennika co najmniej 70 masztów antenowych zostało uszkodzonych lub próbowano je podpalić.

"Le Monde" relacjonuje coraz bardziej wymyślne wersje teorii spiskowych. Według niektórych z nich pandemia jest tylko "zasłoną dymną" mającą ukryć rzeczywistą przyczynę śmierci tysięcy ludzi, którą jest sieć 5G.

Według innych - odbywające się we Francji codziennie o ósmej wieczorem tradycyjne głośne dziękowanie pracownikom medycznym walczącym z epidemią zostało zainicjowane przez rząd, aby ukryć hałas odbywających się o tej samej porze testów nadajników.

Pracownicy telekomów są zagrożeni

Fałszywe doniesienia i wezwania do aktów agresji szerzą się głównie w mediach społecznościowych, Facebook i YouTube już ograniczyły możliwości publikowania na swoich stronach tego typu treści.

Zdaniem cytowanego przez gazetę analityka brytyjskiej organizacji pozarządowej "Hope Not Hate" Gregory'ego Davisa, który bada przeciwników 5G, rozwój tego ruchu jest niepokojący i może być niebezpieczny.

Nie ma wielu teorii spiskowych, którym udaje się zebrać wystarczająco wielu zmotywowanych działaczy, aby zorganizować nawet demonstrację

Gregory Davis

Dodał, że tutaj w przeciągu kilku tygodni mieliśmy do czynienia z dziesiątkami celowych podpaleń, które są ciężkimi i niebezpiecznymi przestępstwami.

Istnieje ryzyko, że ci ludzie zrobią coś nawet gorszego (...) Jeśli pracujesz w telekomunikacji i ludzie myślą, że próbujesz ich zabić, jesteś zagrożony

Gregory Davis

RadioZET.pl/PAP