Zamknij

Sieć 5G. Donald Trump ostrzega Europę przed wyborem Huaweia

17.02.2020 09:01
5G. Donald Trump ostrzega Europę przed wyborem Huaweia
fot. Ascannio/Shutterstock (ilustracyjne)

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że przestanie udostępniać informacje krajom europejskim, które zgodzą się współpracować z chińskim gigantem Huawei przy tworzeniu sieci 5G.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Taką informację przekazał w niedzielę ambasador USA w Niemczech Richard Grenell.

"Prezydent Trump poinstruował mnie, że muszę wyjaśniać, iż każdy kraj, który zdecyduje się użyć nierzetelnego dostawcy 5G, zagraża naszej zdolności do dzielenia się z nim informacjami na najwyższym poziomie" - napisał Grenell na Twitterze.

Zobacz także

Pompeo: Huawei to chiński "koń trojański"

Kluczowi europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych , w tym Wielka Brytania i Francja, podkreślają, że nie zamierzają uniemożliwiać Huawei uczestnictwa w ich przyszłych sieciach telekomunikacyjnych 5G, nakładają jednak na tę współpracę pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem narodowym.

Podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA Mike Pompeo potępił „konia trojańskiego”, za którego uważa chiński koncern informatyczny.

Zaangażowanie w zachodnie sieci 5G Huawei ułatwi mu przeniesienia danych wszystkich nas do „Chińskiej Partii Komunistycznej” i „chińskich tajnych służb”, uważa Mike Pompeo.

Ze swojej strony szef chińskiej dyplomacji, Wang Yi w Monachium zaprosił Europejczyków do dokonania „niezależnego i mądrego wyboru”, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady równych szans dla wszystkich firm. 

Zobacz także

Co zrobi Polska?

W rozmowie z portalem RadioZET.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski nie wykluczył udziału chińskiego Huaweia w budowę sieci 5G w Polsce. Jednak podkreślił, że kluczowa będzie dywersyfikacja dostawców technologii oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Jesteśmy członkiem NATO i UE. Naszym bardzo ścisłym partnerem są Stany Zjednoczone. Podpisaliśmy deklarację bezpieczeństwa sieci 5G. Jest to również związane z tym, że na naszym terenie stacjonują wojska amerykańskie

Marek Zagórski

RadioZET.pl/PAP