Zamknij

Gdynia pierwszym polskim miastem z siecią 5G

07.01.2020 17:46
5G w Polsce. Od kiedy? Gdynia pierwszym miastem oferującym pełną sieć 5G
fot. Play/mat. prasowe

Gdynia ma być pierwszym polskim miastem z siecią 5G. Memorandum w sprawie podpisał szef operatora Play Jean Marc Harion oraz prezydent miasta Wojciech Szczurek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sieć 5G w Gdyni ma być największą infrastrukturą standardu danych piątej generacji w skali kraju i wykorzystuje ponad 100 stacji bazowych przystosowanych do przesyłu danych zgodnego ze standardem piątej generacji.

"Prawdziwe wdrożenie 5G"

5G na terenie Gdyni korzystać będzie z obecnych zasobów operatora w częstotliwości 2100 MHz, przez dynamiczne współdzielenie częstotliwości z siecią 4G.

Zobacz także

Oznacza to, że przesył danych w najnowszym i poprzednim standardzie telekomunikacyjnym będzie odbywał się za pomocą tych samych elementów infrastruktury, niezależna infrastruktura planowana jest docelowo.

- To otwarcie dla pierwszego miasta 5G w Polsce - przekonywał Jean Marc Harion, prezes Play. Podkreślił, że nie chodzi o test, a "prawdziwe wdrożenie technologii piątej generacji".

Całe miasto jest w zasięgu, bo chcemy wprowadzić 5G na rynek masowy - dla każdego

Jean Marc Harion

Zobacz także

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk podkreślała, że 5G staje się filarem polskiej gospodarki.

Cieszymy się, że jako ministerstwu udało nam się doprowadzić do wyeliminowania wszystkich barier, które jeszcze pod koniec 2019 roku stały na drodze wdrożenia najnowszych technologii, nie tylko mobilnej, ale też stacjonarnej

Wanda Buk

Przypomniała, że 1 stycznia weszły w życie zmiany dot. zwiększenia limitu promieniowania elektromagnetycznego (PEM).

Szczurek podkreślał zaś możliwości rozwoju miasta i lokalnej gospodarki związane z technologią 5G.

- Wszystkie nowoczesne miasta, które mają aspiracje podnoszenia poziomu życia swoich mieszkańców, wspierają nowoczesne technologie - przekonywał.

Zobacz także

Sieć 5G. Kto z niej może skorzystać?

Firma w ramach współpracy z miastem Gdynia i fundacją Legalna Kultura planuje też szereg zastosowań i działań edukacyjnych związanych z technologią piątej generacji.

Studenci mają wykorzystać nową technikę na potrzeby badań i rozwoju, mieszkańcom 5G może zastąpić domowy internet przewodowy, a dla seniorów planowane są pokazy filmowe z wykorzystaniem urządzeń 5G (Play TV BOX, routerów) oraz warsztaty z kompetencji cyfrowych – poinformowano.

Play przypomniało, że w 2019 roku zanotowało 29 proc. wzrost transmisji danych w sieci w porównaniach rok do roku. W ubiegłym roku dodano też do infrastruktury 865 nowych stacji bazowych i 694 nowych wież.

Sieć 5G a promieniowanie: czy to bezpieczne dla zdrowia?

Do końca 2019 roku ok. 48 proc. Polaków znajdowało się też w zasięgu sieci Play 5G Ready.

Operator zaznaczył, że obecnie prowadzi kolejne testy sieci piątej generacji w kraju. W Toruniu planowana jest usługa NSA (ang. non-standalone, współdzielona z przesyłem 4G) na infrastrukturze dostawcy Huawei. W Sokołowie Podlaskim także budowana jest usługa NSA na urządzeniach Ericssona.

W Grójcu powstać ma już samodzielna infrastruktura piątej generacji SA (ang. standalone) stworzona z podzespołów chińskiego ZTE. Wszystkie korzystać będą z tzw. pasma C, którego cztery bloki miedzy operatorów rozdzieli w ramach aukcji Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP