Zamknij

5G w Polsce. Nowe normy promieniowania PEM od 2020 roku

31.12.2019 12:22
5G w Polsce. Nowe normy promieniowania PEM wchodzą w życie
fot. Proxima Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

To ważny krok do budowy w Polsce sieci 5G. Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia, wielokrotnie podnoszące normy dopuszczalnego promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak napisano w uzasadnieniu rozporządzenia, obowiązujące do tej pory normy należały do najbardziej restrykcyjnych w Europie – zarówno w zakresie poziomu pól, jak i sposobu ich pomiaru.

Wskazano, że "realnie uniemożliwiało to rozbudowę nowoczesnej infrastruktury dla mobilnego Internetu, a tym samym hamowało rozwój całej gospodarki, która w coraz większym stopniu opiera się na przesyle danych".

Zobacz także

Według autorów rozporządzenia - które powstało w porozumieniu z resortem cyfryzacji - bez podniesienia norm w ciągu najbliższych kilku lat sieci mobilne nie będą w stanie obsłużyć rosnącego zapotrzebowania na transmisję danych, niemożliwe będzie również wdrożenie na szeroką skalę sieci nowej generacji 5G czy też dalsze rozbudowywanie infrastruktury w obecnych standardach.

Podniesienie norm promieniowania elektromagnetycznego wzbudza kontrowersje, gdyż - zdaniem jego przeciwników - może ono mieć negatywny wpływ na zdrowie.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia resort zdrowia przekonuje jednak, że obawy te są niezasadne.

"Obecnie nie ma naukowych podstaw do występowania ostrych, przewlekłych lub skumulowanych niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych na poziomach poniżej dopuszczalnych poziomów określonych w załączniku do rozporządzenia" - napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem resortu zdrowia "hipotezy dotyczące innych domniemanych niekorzystnych skutków zdrowotnych występujących na poziomach poniżej ustalonych w rozporządzeniu granic narażenia są pozbawione dowodów na przyczynowość, wiarygodność biologiczną i odtwarzalność – nie stanowią zatem wiarygodnej podstawy do sformułowania naukowych zaleceń dotyczących ograniczenia narażenia ludzi na PEM".

Zobacz także

Co to jest sieć 5G?

To nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.

Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W pierwszych dniach stycznia ma zostać uruchomiona testowa sieć 5G w Trójmieście przez jednego z największych w Polsce operatorów komórkowych - Play. 

Uruchomienie sieci 5G jest również sprawą polityczną, ponieważ swoją technologię do jej przesyłu forsują chińskie koncerny cyfrowe. Największy z nich - Huawei - od kilku miesięcy jest na celowniku Stanów Zjednoczonych, które nie dopuszczają do objęcia infrastruktury danych przez chińską technologię. Podobne stanowisko prezentuje większość krajów Europy Zachodniej.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP