Zamknij

57 procent Polaków chce elektrowni atomowych [SONDA]

15.09.2020 15:45
elektrownia atomowa
fot. Shutterstock

Budowa elektrowni atomowej jest popierana przez 57 procent Polaków. Ministerstwo Klimatu przedstawiło szczegółowe wyniki badań dotyczące zarówno społecznego przyzwolenia, jak i ogólnej wiedzy Polaków na temat energetyki jądrowej.

Elektrownia atomowa w Polsce to dobry pomysł – tak uważa 57 procent Polaków. Ministerstwo Klimatu podzieliło się wynikami badań przeprowadzonych dla resortu przez IMAS International na reprezentatywnej próbie 2028 Polaków.

Wynika z nich, że większość Polaków rozumie potrzebę korzystania z energetyki jądrowej i popiera budowę „atomu” w Polsce. Elektrownie wykorzystujące mechanizm rozszczepienia są niezbędne do zbudowania bezpiecznego, zeroemisyjnego systemu energetycznego i przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych.

Elektrownia atomowa w Polsce wspierana przez większość Polaków

Ministerstwo Klimatu pokazało odpowiedzi na trzy pytania związane z wprowadzaniem energetyki jądrowej do Polski. Najważniejsze z nich brzmiało „czy budowa elektrowni atomowej jest potrzebna?” – twierdząco odpowiedziało na nie 57 procent respondentów.

Przeciwko było 20 procent ankietowanych, wyrobionego zdania nie miało 23 procent odpowiadających. Budowa elektrowni atomowej popierana jest bez względu na dochód, wykształcenie czy miejsce zamieszkania.

Zagłosuj

Czy elektrownia jądrowa w Polsce jest potrzebna?

Liczba głosów:

Resort klimatu postanowi ponadto sprawdzić, czy „potrzebne są ogólnopolskie szerokie działania informacyjno-edukacyjne przekazujące społeczeństwu aktualną, obiektywną i rzetelną wiedzę z zakresu energii i energetyki jądrowej”. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 83 procent ankietowanych, 7 procent respondentów było przeciw, odpowiedź „nie wiem” wskazało zaś 10 procent pytanych.

Trzecie pytanie zadawane w imieniu Ministerstwa Klimatu dotyczyło rozeznania w planach dotyczących budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. Jak się okazało, większość Polaków trzyma rękę na pulsie, jako że 60 procent respondentów przyznało, że jest na bieżąco z doniesieniami na ten temat. Pozostali nie mieli wiadomości na temat rozwoju wydarzeń w tej kwestii.

Zobacz także

Elektrownie atomowe mają zastąpić emitujące dwutlenek węgla elektrownie węglowe i docelowo stanowić uzupełnienie dla odnawialnych źródeł energii, zapewniając dostępność energii elektrycznej także w czasie, gdy OZE nie pracuje lub generuje mniej prądu elektrycznego.

RadioZET.pl/Ministerstwo Klimatu